Z drewna wykonuje się liczne elementy architektury zewnętrznej. Drewniane mogą być elewacje budynków, meble ogrodowe, płoty, tarasy, a także wiele innych przedmiotów. Zabezpieczenie ich przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym czy szkodnikami jest niezwykle ważne. Tylko w ten sposób drewno można utrzymać w doskonałej kondycji przez długie lata. Dowiedz się, czym najlepiej impregnować drewno na zewnątrz.

Impregnat do drewna na zewnątrz – do czego służy?

Pierwszym krokiem w zabezpieczeniu drewna jest jego impregnacja. Po impregnowaniu, drewniane elementy można następnie wykończyć preparatami ochronno-dekoracyjnymi: lazurą, lakierem czy m.in. bejcą. Impregnaty uodparniają drewnianą powierzchnię przed działaniem różnych niekorzystnych czynników, takich jak: wilgoć, promieniowanie UV, powstawanie wykwitów pleśni i grzybów czy owadów bądź ognia. Czym impregnować drewno na zewnątrz? Podpowiadamy!

Impregnaty do drewna na zewnątrz – rodzaje

Podstawowe rozróżnienie impregnatów obejmuje produkty: wodorozcieńczalne, solne, rozpuszczalnikowe, naturalne. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ochrony. Przeglądając ofertę produktów tego typu w sklepie, zwróć uwagę na właściwości, jakie oferują. Dobry impregnat do drewna na zewnątrz to taki, który gwarantuje kompleksowe zabezpieczenie przed różnorodnymi, niekorzystnymi czynnikami.

Impregnaty wodorozcieńczalne do drewna

Impregnaty wodorozcieńczalne charakteryzują się wodną bazą z dodatkiem żywic akrylowych, alkidowych, polisacharydowych czy wosków. Są one bezzapachowe, szybko schną i odznaczają się dużą wydajnością. Za ich pomocą można również malować świeże, jeszcze mokre drewno, np. sosnowe, które sprzedawane jest w tartakach nie w pełni suche. Tego typu produkt nie sprawdza się natomiast dobrze w przypadku starego i wysuszonego drzewa, ponieważ może powodować jego pękanie. Impregnat wodny świetnie wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed wilgocią, owadami czy pleśnią.

Impregnaty solne do drewna

Jak impregnować drewno na zewnątrz? Jeśli chcesz zabezpieczyć belki domów drewnianych, tarasy czy m.in. więźby dachowe, możesz sięgnąć po impregnaty solne. Są one stosowane zwykle do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego. Zapewniają dobrą ochronę przed rozwojem grzybów, ogniem czy szkodnikami. Warto jednak zauważyć, że preparaty solne nie zabezpieczają przed wilgocią, dlatego konieczne jest dodatkowe wykończenie powierzchni drewnianej farbą lub olejem. Pomimo tego, produkty te cieszą się dużą popularnością, ponieważ zmniejszają palność drewna.

Impregnaty rozpuszczalnikowe do drewna

Impregnaty rozpuszczalnikowe to produkty przeznaczone wyłącznie do zewnętrznego stosowania, ponieważ charakteryzują się nieprzyjemnym, duszącym zapachem. Preparaty te, choć zawierają szkodliwe substancje, odznaczają się jednocześnie wysokim stopniem skuteczności. Tworzą zaawansowaną ochronę przed: wilgocią, promieniowaniem słonecznym czy owadami. Impregnaty rozpuszczalnikowe penetrują strukturę drewna, wnikają w nie i pozostawiają jego powierzchnię suchą. W przeciwieństwie do impregnatów wodnych, rozpuszczalnikowe znakomicie radzą sobie w przypadku starego drewna na płotach, elewacjach, altanach, więźbach itd. Po impregnacji rozpuszczalnikowej, konieczne jest zastosowanie lazury, oleju do drewna lub wosku.

Impregnaty naturalne do drewna

Naturalne impregnaty do drewna charakteryzują się ekologicznym składem. Tworzy się je na bazie oleju lnianego bądź wosku. Dostępne są również produkty wzbogacone żywicami drzewnymi, alkidowymi, woskami roślinnymi, terpentyną oraz smołą. Preparaty te dogłębnie penetrują drewno, z racji tego, jego powierzchnia jest zabezpieczona nie tylko przed wilgocią, lecz także stojącą wodą. Warto zauważyć, że produkty te chronią również drewno przed pękaniem, blaknięciem i rozsychaniem się, co jest skutkiem działania promieniowania UV. Dodatkowo ekologiczne impregnaty do drewna zabezpieczają je przed szkodnikami, rozwojem pleśni, grzybów czy innych mikroorganizmów. Na jakim drewnie naturalny impregnat sprawdzi się najlepiej? Doskonale spisuje się na świeżym, surowym drewnie zarówno oszlifowanym, jak i nieoszlifowanym. Warto zastosować go szczególnie w przypadku elewacji drewnianych, mebli ogrodowych czy innych elementów architektury ogrodowej.

Impregnaty kolorowe i bezbarwne

Wybór impregnatu uzależniony jest od tego, jaki efekty chcesz uzyskać: na jakich właściwościach zależy Ci najbardziej: ochronie przed wilgocią, zabezpieczeniem przed ogniem czy szkodnikami bądź pleśnią. Z racji tego, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, zapoznaj się dokładnie z jego specyfikacją, wymienioną na opakowaniu. Co więcej, dostępne są impregnaty kolorowe i bezbarwne. Na które się zdecydować? Wszystko zależy od tego, czy chcesz zabezpieczyć drewno i podkreślić jego naturalne piękno – zachować rysunek drewna, czy też zmienić kolor.

Jaki impregnat wybrać do zabezpieczenia drewna na zewnątrz?