Montaż


Spis treści:
1. Rodzaje podłoża pod konstrukcję
2. Montaż domku
3. Instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna
4. Opcje dodatkowe

Jako lider w branży produkcji, sprzedaży i montażu konstrukcji drewnianych staramy się wybiegać naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów dostarczając jasny i przejrzysty sposób pracy oraz pomoc i fachowe doradztwo na każdym etapie zamówienia. W poniższym artykule opisujemy typy podłoża dla wybranej konstrukcji drewnianej oraz montaż domku letniskowego.

1. Rodzaje podłoża pod konstrukcję

Uwaga! Na życzenie klienta firma wykonuje podłoża pod domki drewniane i inne konstrukcje oraz instalacje wodno-kanalizacyjne. Zapraszamy do kontaktu z odpowiednim działem firmy. Informacje kontaktowe znajdą Państwo w dziale kontakt.

Każda konstrukcja jest montowana na podłożu przygotowanym wcześniej przez klienta. Teren powinien być wypoziomowany i ustabilizowany. Zależnie od preferencji i możliwości, klient może się zdecydować i przygotować jeden z trzech rodzajów podłoża:

Betonowy fundament: najbardziej rekomendowane rozwiązanie. Fundament powinien wznosić się minimum 10 cm ponad poziom terenu w celu zabezpieczenia konstrukcji przed działaniem wody.


Fundament betonowy do montażu konstrukcji drewnianej - domkiletniskowe.org


Kostkę brukową: tak jak w przypadku fundamentu podłoże powinno wznosić się ponad poziom terenu.

Fundament z kostki brukowej do montażu konstrukcji drewnianej - domkiletniskowe.org


Bloczki betonowe: więcej o przygotowaniu podłoża pod bloczki betonowe można przeczytać tutaj: Przygotowanie podłoża z bloczków betonowych.

Fundament z betonowych bloczków do montażu konstrukcji drewnianej - domkiletniskowe.org


2. Montaż domku
Do każdego domku jest dołączona szczegółowa instrukcja montażu oraz plany. Jako nasz klient masz do wyboru samodzielne składanie konstrukcji lub powierzenie montażu jednej z kilku naszych profesjonalnych ekip.

Dla ekipy montażowej montaż prawie każdego domku w wersji standardowej zajmuje jeden dzień. Na długość czasu montażu znaczący wpływ mają warunki pogodowe, dojazd do miejsca budowy czy wybrane przez klienta opcje dodatkowe. Na przykład, jeżeli klient wybierze ocieplenie domku, w zależności od wielkości konstrukcji czas montażu zostaje wydłużony do ok. 2-3 dni roboczych. W trakcie montażu niezbędny jest dostęp do energii elektrycznej o napięciu 220V. Jeżeli na miejscu budowy nie ma dostępu do prądu należy to zgłosić w trakcie zamówienia, ekipa zostanie wyposażona w agregat prądotwórczy. Nasza ekipa jest zaopatrzona we wszystkie niezbędne narzędzia oraz materiały takie jak wkręty czy okucia. Domek jest obiektem wolnostojącym i nie wymaga kotwienia. Jeżeli klient chce przytwierdzić domek do podłoża może to zrobić we własnym zakresie po montażu. W przypadku braku możliwości dojazdu bezpośrednio na miejsce montażu należy zapewnić dwie osoby do pomocy przy przenoszeniu elementów domku.

Po przygotowaniu stabilnego i wypoziomowanego podłoża pierwszym krokiem w montażu domku jest przygotowanie podwalin. Belki podwalinowe należy ułożyć równolegle do wejścia jak na poniższym zdjęciu, następnie sprawdzić ich wypoziomowanie poziomicą oraz prostokątność najlepiej poprzez porównanie długości przekątnych za pomocą linki.

Przygotowane pod montaż domku belki podwalinowe - domkiletniskowe.org


Na przygotowanych belkach zaczynamy montaż pierwszej warstwy elementów ściennych, która składa się z 2 wąskich elementów frontu i tyłu oraz dwóch szerokich elementów ścian bocznych. Każdy element należy ostrożnie dobijać za pomocą gumowego młotka. Po ułożeniu pierwszej warstwy desek należy skorygować prostokątne ustawienie ścian. W tym celu za pomocą linki ponownie mierzymy przekątne.

Montowanie elementów ściennych w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Po ułożeniu 8-10 warstw elementów ściennych możemy przystąpić do montowania okien frontowych. Okna montujemy razem z ramą, w której wykonany jest wpust służący do dokładnego obsadzenia okien w zarysie otworu okiennego w ścianie. Następnie montujemy elementy ścian, do których zostanie zamontowana futryna drzwi oraz składamy ściany do wysokości ścian bocznych.

Obsadzanie okien frontowych w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Montaż ścian do wysokości ścian bocznych w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Po prawidłowym zmontowaniu ścian, przystępujemy do montażu trójkątnych zwieńczeń ścian szczytowych domku drewnianego.

Montaż trójkątnych zwieńczeń ścian szczytowych w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


W wycięciach elementów trójkątnych zwieńczeń ścian szczytowych należy zamocować krokwie dachowe.

Zamontowane krokwie dachowe w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Następnie można zacząć ubijanie desek dachowych. W przypadku, gdy po zbiciu całego dachu ostatnia warstwa desek będzie wystawała poza obręb krokwi należy za pomocą piły do drewna odciąć wystający kawałek deski.

Montaż desek dachowych w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Przybite deski dachowe w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Po przybiciu wszystkich desek montujemy do nich deski okapowe.

Zamontowane deski okapowe w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Kolejnym krokiem będzie montaż drzwi. Najpierw skręcamy elementy futryny i gotową futrynę mocujemy w otworze drzwiowym w ścianie. Do futryny zakładamy drzwi.

Skręcanie futryny drzwi w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Montaż futryny w domku w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Po zainstalowaniu futryny możemy przystąpić do montażu desek podłogowych. Do podwalin mocujemy je za pomocą gwoździ. Ostatnia deska może wymagać dopasowania. Po przybiciu wszystkich desek należy przyciąć na wymiar i zamontować listwy podłogowe.

Montaż desek podłogowych w domku w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Przybite deski podłogowe w domku w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Zmontowany domek zabezpieczamy przed opadami przez pokrycie dachu papą lub gontem i zwieńczamy listwami maskującymi.

Montaż listw maskujących w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Pokrycie domku papą - domkiletniskowe.org


Ostatnim już etapem budowy jest zabezpieczenie drewna i malowanie domku jednym z dostępnych na rynku impregnatów, lazurów lub olejów do drewna.

Gotowy domek drewniany - domkiletniskowe.org


3. Instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna

Uwaga! Na życzenie klienta firma wykonuje podłoża pod domki drewniane i inne konstrukcje oraz instalacje wodno-kanalizacyjne. Zapraszamy do kontaktu z odpowiednim działem firmy. Informacje kontaktowe znajdą Państwo w dziale kontakt.

Instalację wodno-kanalizacyjną na miejsce budowy konstrukcji najlepiej doprowadzić przed budową. Kanalizacja oraz instalacja wodna powinny być doprowadzone w odpowiednie miejsca: tam gdzie ma być w przyszłości łazienka czy kuchnia. Tak doprowadzona instalacja zostanie 'wbudowana' w domek. Montaż instalacji grzewczej powinien wykonać hydraulik na zlecenie klienta. Może to zrobić w czasie kiedy ekipa montująca zajmuje się dachem. Kiedy hydraulik skończy prace jeżeli domek ma być ocieplany ekipa przystąpi do ocieplenia ścian, tak aby wszystkie rurki pozostały w ociepleniu.

Wyprowadzona instalacja wodno-kanalizacyjna w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


Montaż instalacji elektrycznej powinien nastąpić w czasie, kiedy ekipa montażowa zajmuje się dachem. Instalacją może się zająć nasza ekipa lub wynajęty elektryk. Koszt instalacji jest inny w zależności od rodzaju i wielkości konstrukcji. Jeżeli domek ma być ocieplany to w trakcie ocieplania ekipa wyciągnie przewody w miejscach gdzie ma być gniazdko, przełącznik czy lampa. Za podłączenie instalacji do sieci odpowiada klient, który powinien zlecić to elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami.

Wyprowadzona instalacja elektryczna w domku drewnianym - domkiletniskowe.org


4. Opcje dodatkowe Firma oferuje również szereg opcji dodatkowych takich jak: ocieplenie, założenie rynien, malowanie konstrukcji.
O wszystkich opcjach przeczytać można w osobnym artykule: Opcje dodatkowe.