Korzyści regularnego korzystania z sauny jest więcej, niż niektórzy potrafią wymienić. Oprócz zbawiennego oddziaływania na oczyszczanie organizmu z toksyn, wzmacniania odporności i wydolności, zarówno sauna sucha, jak i parowa zapewnia także niezwykły rodzaj relaksu i odprężenia. Czy zatem z sauny można korzystać codziennie? A jeśli nie, to ile razy w tygodniu iść na saunę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Dlaczego warto regularnie korzystać z sauny?

Większość bakterii i wirusów atakujących ludzki organizm nie jest w stanie przeżyć w wysokich temperaturach (powyżej 40 °C). Regularne wizyty w saunie, czy to suchej, czy też parowej, pozwalają więc pozbyć się takich drobnoustrojów oraz toksyn z organizmu, wspomagając go na przykład w walce z przeziębieniem czy osłabieniem. Jednak to nie jedyne korzyści wynikające z regularnego korzystania z różnych rodzajów sauny.

Już kilka minut pobytu w saunie pozwala rozluźnić mięśnie, przyspieszyć metabolizm (spalając nawet do 300 kcal), zwiększyć produkcję czerwonych i białych krwinek. Regularne pobyty w saunie pozwalają także zwiększyć wydolność całego organizmu, a przede wszystkim układu krążenia, wyregulować ciśnienie krwi, a nawet pomóc w leczeniu problemów skórnych czy reumatycznych. Wszystko to sprawia dodatkowo, że sauna redukuje stres i napięcia nerwowe, a nawet agresywność. Niestety, ogrom zalet zdrowotnych wynikających z korzystania z sauny nie oznacza, że można przesiadywać w niej codziennie.

Sucha sauna - ile razy w tygodniu?

W suchej saunie panują najbardziej ekstremalne dla ludzkiego organizmu warunki spośród wszystkich dostępnych rodzajów saun. Temperatura może bowiem sięgać nawet 100-110 °C przy stosunkowo niewielkiej wilgotności: od 5 do 15%. To duże obciążenie dla organizmu - szczególnie tego, który nie jest przyzwyczajony do częstego obcowania z takimi warunkami. Dlatego osoby niedoświadczone nie mogą korzystać z suchej sauny każdego dnia. Na początek warto zacząć od jednej wizyty w tygodniu, ponieważ mniej więcej przez 7 dni utrzymuje się lecznicze działanie sauny. Sucha sauna - ile razy dziennie można do niej wejść? Pierwsze sesje nie powinny być dłuższe niż kilka minut, warto jednak stopniowo je wydłużać - maksymalnie do 15 minut. Warto pamiętać o schładzaniu ciała po każdej takiej sesji, a ilość sesji zwiększać każdego następnego dnia korzystania z sauny. Stopniowe zwiększanie częstotliwości korzystania z sauny suchej może doprowadzić do sytuacji, gdy odwiedzanie jej codziennie stanie się możliwe. Należy się jednak upewnić, że nie ma co do tego przeciwwskazań zdrowotnych, a w przypadku konkretnych chorób czy dolegliwości - o korzystaniu z sauny, częstotliwości i długości spędzonego w niej czasu powinien zadecydować lekarz.

Ile razy w tygodniu na saunę parową?

Sauna parowa jest nieco bardziej przychylna nawet dla niedoświadczonego organizmu niż sucha. Choć nadal panuje w niej dość wysoka temperatura (od 45 do 55°C), to jednak również podwyższona wilgotność (od 40 do nawet 100%). Dzięki temu oprócz działania wysokiej temperatury możliwe jest także inhalowanie organizmu poprzez olejki eteryczne czy mieszanki ziołowe. Z tego rodzaju sauny można korzystać 2 do 3 razy w tygodniu, a osoby, których wysiłek fizyczny na co dzień jest wzmożony (np. sportowcy czy osoby pracujące fizycznie) mogą korzystać z niej nawet codziennie. Choć sauna parowa przyspiesza procesy regeneracji, nie zaleca się jednak codziennych wizyt w niej. Warto korzystać 2-3 razy w tygodniu. Sauna - ile razy dziennie korzystać przy jednej wizycie? Przy każdej wizycie odbyć kilka sesji połączonych ze schładzaniem organizmu, zaczynając od kilku minut, a kończąc na kilkunastu lub maksymalnie 30 (w przypadku sauny parowej).

Przy ustalaniu tego, ile razy na saunę w tygodniu uczęszczać, warto brać pod uwagę przede wszystkim własne odczucia i reakcje. Jeśli danego dnia Twój organizm źle znosi pobyt w wysokiej temperaturze, warto wyjść z sauny wcześniej lub ograniczyć ilość wizyt w danym tygodniu.

Sauna - kiedy korzystać?

Korzystanie z sauny to nie tylko częstotliwość odwiedzania jej w trakcie tygodnia, ale także dobre przygotowanie do każdej, szczególnie pierwszej wizyty. Warto zdecydować się na wizytę u lekarza przed pierwszym korzystaniem z sauny. Pozwoli to wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zdrowotne do przebywania w tak ekstremalnych dla organizmu warunkach. Jak przygotować się do pobytu w saunie?

Przede wszystkim należy zadbać o higienę - dokładnie się umyć, zmywając także wszelkie kremy czy balsamy, zdjąć biżuterię oraz najlepiej ubranie. Warto także pamiętać, aby nie korzystać z sauny w ciągu 1,5 godziny po ostatnim posiłku oraz nie w ciągu pół godziny po wysiłku fizycznym. Najlepiej nie chodzić też do sauny w pojedynkę, aby mieć zapewnioną pomoc w razie zasłabnięcia. Po wejściu do kabiny należy rozłożyć na drewnianej ławce ręcznik, na którym usiądziemy, a po opuszczeniu sauny nie wolno zapomnieć o schłodzeniu ciała w basenie lub pod prysznicem.

Jak często korzystać z sauny?