Przestrzeń za domem, taras czy ogródek działkowy - na własnym podwórku wszyscy cenią sobie prywatność. Są różne sposoby na ogrodzenie na wścibskich sąsiadów czy przechodniów: płot, rośliny czy inna infrastruktura ogrodowa. Ważne, aby wybrać rozwiązanie dostosowane do swoich warunków i spójne z zagospodarowaniem działki. W tym artykule podpowiadamy, jak odgrodzić się od sąsiada, by zyskać prywatność w sposób gustowny i stylowy.

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami?

Jednym ze skutecznych sposobów na stworzenie rodzaju ogrodzenia, które będzie harmonizować z całą przestrzenią, mogą być rośliny. Zielony żywopłot nie tylko zapewnia prywatność, ale także przepięknie ozdabia cały ogród. Rośliny w formie ogrodzenia sprzyjają relaksowi, dają przyjemną świeżość i cień w upalne dni oraz wspierają naturę. Jakie rośliny najbardziej nadają się do stworzenia żywopłotu? Najwięcej osób decyduje się na popularne tuje czy cisy, ale dobrze nada się także jałowiec skalny, graby, ligustry, bukszpany czy berberysy. Choć takie zielone rozwiązanie na odgrodzenie się od sąsiadów wygląda pięknie, wymaga czasu, aby urosnąć do odpowiednich rozmiarów, a także regularnej i świadomej pielęgnacji. Potrzebuje nawadniania, przycinania, a w niektórych przypadkach na żywopłocie będą pojawiać się usychające liście.

Innym rozwiązaniem, nieco mniej szczelnym, lecz obecnie bardzo popularnym, są także trawy ozdobne. Rosną dość szybko i pięknie wyglądają nawet w okresie zimowym, a do tego nie wymagają wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Aby odgrodzić wyższe partie od wzroku wścibskich sąsiadów lub przechodniów, warto posadzić wysokie krzewy lub niższe drzewka.

Płot lub murek jako ogrodzenie od sąsiada

Kolejną propozycją, wymagającą mniej uwagi i pielęgnacji, jest tradycyjny płot, murek lub ogrodzenie panelowe. To rodzaj mechanicznego ogrodzenia, które daje duże poczucie prywatności i bezpieczeństwa. W sklepach i marketach dostępne są obecnie najróżniejsze rodzaje gotowych płotów czy ogrodzeń, które można bez trudu dopasować do wystroju swojego ogrodu, a nawet ozdobić różnego rodzaju roślinami pnącymi. Często wybieranym rozwiązaniem są między innymi lekkie płoty lamelowe szybkie i łatwe w montażu. Inną nowoczesną propozycją jest ogrodzenie gabionowe, czyli stalowe kosze wypełnione ozdobnymi kamieniami. To zdecydowanie bardzo oryginalny design, który przy okazji pełni świetną funkcję akustyczną, więc świetnie sprawdzi się na przykład przy ruchliwej drodze.

Przy montażu tradycyjnego ogrodzenia od sąsiada w granicy działki należy jednak się upewnić, czy spełnia on wszelkie wymogi opisane w przepisach prawa. Jeśli bowiem płot ma być ustawiony bezpośrednio w granicy, konieczne będzie uzyskanie zgody sąsiada - lecz także koszty można wówczas podzielić po połowie. Jeśli jednak sąsiad nie zgodzi się na takie rozwiązanie, należy przesunąć płot na swoją część działki tak, aby nie znajdował się w granicy. Trzeba także pilnować odpowiednich odległości od budynku - nie mniej niż 3 metry w przypadku ściany bez okien i nie mniej niż 4 metry w przypadku ściany z oknami. Wysokość płotu pomiędzy sąsiadami nie może także wynosić więcej niż 2,2 metra.

Jak osłonić taras od sąsiadów?

Czym odgrodzić się od sąsiada, gdy chcesz zapewnić sobie prywatność na tarasie, balkonie czy małym ogródku w bloku? W takim przypadku warto wybrać rozwiązanie, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, nie jest zbyt ciężkie ani masywne. Dobrze sprawdzą się na przykład pergole czy drewniane panele. Łatwo je ustawić i zamontować, dają natychmiastową prywatność, a dodatkowo można je pięknie ozdobić donicami, lampkami czy roślinami, tworząc na tarasie przytulny klimat, sprzyjający relaksowi. Miłośnicy zieleni często decydują się także na sztuczny żywopłot, który wnosi na taras więcej zieleni, lecz nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji.

Infrastruktura ogrodowa - funkcjonalny sposób na prywatność

Granica działki lub jej okolice mogą też być dobrym miejscem na zagospodarowanie różnego rodzaju infrastrukturą ogrodową, która oprócz tworzenia swoistej bariery od sąsiadów, zapewnia dodatkową funkcjonalność. Może to być na przykład stylowa altana ogrodowa. Nie potrzebuje pozwolenia na budowę, a dodatkowo stanowi idealne miejsce do spożywania posiłków, przyjmowania gości czy relaksu. Dobrym rozwiązaniem będzie też wiata, która może stanowić na przykład zadaszenie dla samochodów, albo drewniany domek na narzędzia - idealny do przechowywania kosiarki, grabi, donic czy innych narzędzi i akcesoriów ogrodowych. Choć tego typu infrastruktura zwykle nie wystarczy, aby osłonić całą granicę z sąsiadującą działką sąsiada, może posłużyć do zwiększenia prywatności tych miejsc, na których najbardziej nam zależy
Skuteczne sposoby na odgrodzenie się od sąsiadów.