Przebywanie w saunie to nie tylko wyjątkowa forma relaksu, ale także czynność zbawienna dla zdrowia. Sauny suche i parowe cieszą się zatem ogromną popularnością na całym świecie już od wieków. Coraz więcej osób decyduje się także na niewielką saunę we własnym domu czy domku letniskowym. Ile stopni w saunie jest optymalną temperaturą? Jak należy korzystać z sauny, aby odnieść jak najwięcej korzyści? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Prozdrowotne działanie sauny

Sauna to specjalne pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura. Z tego powodu przebywanie w saunie zwykle ograniczone jest do kilku lub maksymalnie kilkunastu minut, a seanse takie często nazywane są kąpielami, choć nie wiążą się z wejściem do wody. Po takim seansie w gorącej saunie należy jednak schłodzić ciało w letniej wodzie. Choć naprzemienne działanie skrajnych temperatur może nie wydawać się przyjemne, ma wiele zbawiennych właściwości dla zdrowia naszego organizmu.

Przede wszystkim przy regularnym korzystaniu z sauny zwiększa się wydolność serca, naczynia krwionośne się rozszerzają, co polepsza ukrwienie, a ciśnienie w naturalny sposób się reguluje. Pozytywny wpływ regularnych sesji w saunie dotyczy także działania układu oddechowego, sprawności działania mięśni oraz kondycji organizmu. Nic więc dziwnego, że ludzie z całego świata w różnym wieku uwielbiają korzystać z sauny, która oprócz swoich prozdrowotnych właściwości daje także niesamowitą możliwość odprężenia i polepszenia samopoczucia w kilka minut.

Sauna - jaka temperatura jest optymalna?

Wiemy już, jakie zalety dla zdrowia niesie sauna. Ile stopni powinno w niej być, aby faktycznie miała takie prozdrowotne oddziaływanie na ludzki organizm? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie ma jednego rodzaju sauny. To jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu temperatury w saunie. Inne warunki powinna mieć bowiem sauna sucha, a inne sauna wodna czy sauna parowa. Ile stopni i jaka wilgotność będą najlepsze dla każdej z nich? W określonych typach saun warto jednak zadbać o utrzymanie temperatury z zakresu zalecanego przez specjalistów, czyli Polski Związek Towarzystwa Saunowego. Zgodnie z ich wytycznymi optymalne temperatury oraz wilgotność powinny mieścić się w następujących zakresach:

  • sauna sucha: temperatura powietrza od 60 do 110°C, wilgotność od 5 do 15%;
  • sauna mokra: temperatura powietrza od 50 do 65 °C, wilgotność od 20 do 40%;
  • sauna parowa: temperatura powietrza od 45 do 55 °C, wilgotność od 40 do 100%;
  • sauna infrared: temperatura powietrza od 50 do 60 °C, wilgotność od 20 do 25%.

Ponieważ zalecane są jedynie zakresy, a nie konkretne wartości temperatury oraz wilgotności w saunie, istotne jest również to, aby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy tymi dwoma parametrami. Aby to określić, najłatwiej skorzystać z tak zwanego prawa sumy 110. Oznacza to, że suma temperatury (°C) oraz wilgotności (%) nie powinna przekraczać 110. Na przykład dla sauny suchej powinno to być maksymalnie 100°C i 10% wilgotności.

Jak korzystać z różnych rodzajów sauny?

Różne rodzaje sauny to także różne oddziaływanie na organizm. Sauna sucha to dla organizmu najbardziej ekstremalne warunki - bardzo wysoka temperatura przy stosunkowo niewielkiej wilgotności to dla organizmu duże obciążenie, dlatego takie sesje w suchej saunie nie powinny trwać dłużej niż kilkanaście minut. Należy także pamiętać, aby mieć na sobie jak najmniej ubrań - najlepiej korzystać z sauny suchej nago i bez biżuterii, co zapewni ciału odpowiednią wentylację. Po wejściu do pomieszczenia warto rozłożyć na drewnianej ławce ręcznik, a w razie dużego dyskomfortu można podnosić wilgotność w saunie polewając wodą rozgrzane kamienie lub ceramiczny piec. Należy także koniecznie pamiętać o schładzaniu ciała w kąpieli wodnej pomiędzy sesjami w suchej saunie.

Sauna parowa to z kolei zwiększona ilość pary wodnej, co umożliwia dodatkową inhalację organizmu przy wykorzystaniu specjalnych olejków aromatycznych lub mieszanek ziołowych. Sesja w takiej saunie może być nieco dłuższa - nawet do 30 minut (choć ten czas powinien być stopniowo wydłużany, zaczynając od 15-20 minut), a zażywać ich można do trzech razy w tygodniu. Również z tego typu sauny najlepiej korzystać nago, aby nie zaburzać wentylacji organizmu i wydzielania potu wraz z toksynami. Taki sposób korzystania z sauny parowej pozwoli uzyskać najwięcej korzyści zdrowotnych, a nawet po treningu czy przeziębieniu przyspieszy regenerację i umożliwi szybszy powrót do zdrowia.

Choć sauna sucha i parowa to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje saun w Polsce, niektórzy chętnie korzystają także z sauny infrared, czyli wykorzystującej podczerwień, lub sauny japońskiej, w której wykorzystywane są płyty ze skały wulkanicznej o nieco niższej temperaturze nagrzewania. W każdym przypadku należy jednak przestrzegać instrukcji i wskazówek podawanych przez producenta.

Ile stopni powinno być w saunie?