Choć większość domków letniskowych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a ich postawienie to najczęściej kwestia kilku tygodni, to jednak niezależnie od rodzaju wybranego domku konieczne jest wykonanie solidnego fundamentu. To zadanie dla inwestora, które umożliwi szybkie i sprawne wykonywanie dalszych etapów przez firmę produkującą domki letniskowe. Na jaki rodzaj fundamentu najlepiej się zdecydować i jak go wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Fundamenty pod domek letniskowy - czy są konieczne?

Bez wątpienia fundamenty to jeden z najważniejszych elementów w każdym budynku - także domku letniskowym. Bez względu na wielkość domku czy rodzaj gruntu, fundament pozwala przenieść obciążenia na podłoże, a także odizolować budynek od bezpośredniego kontaktu z gruntem, a zatem także wilgocią i zimnem oraz różnymi szkodnikami. Odpowiednio wykonany fundament pod domek letniskowy będzie zapewniał wymagany poziom bezpieczeństwa konstrukcji i zapobiegał różnym uszkodzeniom związanym z osiadaniem budynku, na przykład pękaniu ścian. Wykonanie dobrego fundamentu jest zatem kwestią kluczową, której nie należy lekceważyć.

Rodzaje fundamentów pod domki letniskowe

Ponieważ domek letniskowy to zwykle konstrukcja o wiele mniejsza i lżejsza od tradycyjnego, murowanego budynku, zwykle nie jest konieczne wykonywanie fundamentów w głębokich rowach ze zbrojeniem. Często wystarczą nieco prostsze rozwiązania, a do wyboru jest ich co najmniej kilka. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Bloczki fundamentowe

To dość popularne rozwiązanie na fundament punktowy pod domek drewniany z kilku względów. Po pierwsze, bloczki takie nie są bardzo drogie ani ciężkie, choć powstają z betonu. Najpopularniejsze na taki fundament są bloczki betonowe B15 i B20. Można łatwo i szybko ułożyć je samodzielnie, zapewniając przyszłej konstrukcji odpowiedni poziom odporności na wilgoć, ściskanie czy inne czynniki. Przy układaniu bloczków fundamentowych (betonitów) jako fundament pod domek letniskowy należy zadbać przede wszystkim o równomierne rozłożenie ciężaru i nacisku ze strony budowli, a zatem umieścić je trzeba w kluczowych miejscach - zarówno po obrysie powierzchni konstrukcji, jak i wzdłuż legarów podłogowych. Takie rozwiązanie może być najszybszą i jednocześnie najtańszą opcją pod domek letniskowy z drewna. Nie warto jednak stosować ich na gruntach podmokłych oraz niestabilnych.

Stopy fundamentowe

Betonowe lub żelbetowe stopy fundamentowe w kształcie prostopadłościanu o podstawie kwadratu lub prostokąta także często stosuje się do wykonania fundamentów pod domki letniskowe. Zapewniają one skuteczną izolację termiczną od gruntu oraz bezpieczeństwo i trwałość nawet większej konstrukcji. Domek letniskowy może zostać postawiony bezpośrednio na stopach fundamentowych lub na bloczkach ustawianych na takich stopach - zależnie od oczekiwanej wysokości konstrukcji.

Rury szalunkowe

To propozycja nieco podobna do bloczków betonowych z tą różnicą, że zamiast betonowych kostek stosuje się tutaj nieco solidniejsze i bardziej stabilne rury szalunkowe. Tego typu fundamenty także są proste w przygotowaniu i stosunkowo niedrogie. Ich wykonanie polega na zagłębieniu w przygotowane uprzednio w ziemi otwory kartonowych rur szalunkowych, a następnie wypełnieniu ich betonem. Części rur wystające ponad gruntem muszą tworzyć wspólny poziom, a każdą z nich należy dodatkowo dozbroić stalowym prętem. Dlatego w tym zakresie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wówczas możliwe będzie wykonanie solidnego fundamentu pod domek letniskowy nawet przy znacznych nierównościach terenu czy podłoża o niewiadomej nośności. Nośność rur szalunkowych zależna jest w dużym stopniu od stopnia ich zagłębienia.

Płyta fundamentowa

Zbrojona płyta fundamentowa to zarówno najbardziej solidne, jak i najdroższe z proponowanych rozwiązań. Taka wylewka zagłębiona w grunt na 20-30 cm zapewnia całkowitą stabilność dla postawionej na niej konstrukcji, dlatego może być stosowana także w przypadku domów całorocznych. Tego typu fundament zwykle stosuje się zatem przy największych i najdroższych domkach letniskowych, w których także można mieszkać przez cały rok. Płyta fundamentowa zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne i można ją wykonać nawet na gruntach słabej jakości. Dodatkowo jest gotowa do użytku już po około 7 dniach od wylania, choć należy pamiętać, aby nie robić tego przy deszczowej czy mroźnej pogodzie. Również w tym przypadku konieczna będzie pomoc fachowców.

Który z wyżej opisanych fundamentów najlepiej wybrać? Wszystko uzależnione jest oczywiście od wielkości wybranego domku letniskowego, budżetu, rodzaju gruntu oraz tego, czy fundamenty chcesz wykonać samodzielnie. Korzystając z wyżej opisanych rozwiązań bez trudu wybierzesz metodę odpowiednią dla siebie i stworzysz stabilną podstawę pod swój nowy domek letniskowy.

Fundament pod domek letniskowy - jaki wybrać?