Wiata to bardzo przydatna na każdym podwórku konstrukcja - może stanowić zadaszenie dla pojazdu, miejsce do magazynowania drewna opałowego lub innych przedmiotów, a nawet stać się pięknym tarasem czy altaną. Czy możliwe jest wybudowanie takiej wiaty bez pozwolenia na budowę i wizyty w urzędzie? A jeśli tak, to jakie wymagania należy spełnić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie!

Czym jest i do czego może służyć wiata?

Polskie prawo budowlane nie określa dokładnie, czym jest wiata. Nie ma zatem jednej definicji, jednak wiadomo, że wiata to lekka konstrukcja oparta na słupach, posiadająca dach, lecz nieposiadająca przynajmniej jednej ściany. To właśnie wsparcie budowli na słupach, które wiążą ją w sposób trwały z gruntem, jest podstawową cechą, która sprawia, że daną konstrukcję można nazwać wiatą. Nie może też być obudowana ze wszystkich stron. W ścianach mogą dodatkowo znajdować się otwory okienne. Jakie jest przeznaczenie wiaty? To także pozostawiono interpretacji inwestora. Może wykorzystywać taką konstrukcję na przykład do parkowania pod nią samochodu, aby zapewnić mu zadaszenie, ale także do przechowywania różnych przedmiotów lub opału. Wiata może być więc alternatywą dla garażu lub piwnicy, ale także stanowić obiekt pełniący na działce funkcje rekreacyjne, zastępując taras lub altanę.

Wiata bez pozwolenia - kiedy jest to możliwe?

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego z 2020 r. sprawiła, że w pewnych przypadkach możliwe jest wybudowanie wiaty bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia o budowie. Aby jednak faktycznie nie trzeba było składać do urzędu stosownych dokumentów, spełnione muszą zostać konkretne warunki. Przede wszystkim wiata bez zezwolenia może być wybudowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub która jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Istotne jest także to, aby łączna liczba takich wiat na jednej działce nie przekraczała dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. Budowy wiaty nie można prowadzić w pobliżu obiektu lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, ani przedsięwzięcie takie nie może wymagać przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000. Bardzo ważne jest także to, jakiej wielkości wiaty bez pozwolenia można postawić na swojej działce.

Wiata bez pozwolenia - jakie wymiary?

Wiesz już, gdzie może stanąć wiata bez pozwolenia. Do ilu metrów może wynosić jej powierzchnia? Zgodnie z prawem budowlanym, aby budowa wiaty nie wymagała pozwolenia ani zgłoszenia, powierzchnia zabudowy wiaty nie może przekraczać 50 m2. W jaki sposób ma być liczona ta powierzchnia, aby wymiary wiaty bez pozwolenia nie budziły podejrzeń urzędników? Spotkać można różne opinie i stanowiska w tej kwestii. Powierzchnię zabudowy wiaty można bowiem liczyć po obrysie zewnętrznym słupów, ścian (jeśli wiata je posiada), a nawet być wyznaczona przez rzut dachu. Maksymalna wysokość czy inne wymiary ani materiał wykonania wiaty nie zostały w żaden sposób określone - liczy się tylko maksymalna powierzchnia zabudowy nie przekraczająca 50 m2. Nie ma także wymogu, aby wiata była wolnostojąca.

Wiata bez pozwolenia - ile metrów od granicy działki?

Oprócz wielkości samej wiaty, istotne są także odpowiednie odległości od granicy działki i innych obiektów. Jest to zależne między innymi od tego, do czego ma być wykorzystywana wiata. Jeśli ma stanowić zadaszenie nad miejscem parkingowym, nie może być usytuowana w odległości mniejszej niż 3 metry od granicy działki oraz 7 metrów od okien sąsiedniego budynku mieszkalnego. Innym przepisom podlegać będzie wiata służąca na przykład do przechowywania drewna. Taki obiekt musi być usytuowany w odległości minimum 4 metrów od granicy działki lub mieć ogniotrwałą przegrodę od strony działki sąsiedniej.

Wiata bez zezwolenia - jaka odległość od drogi?

Wiata musi być również usytuowana w odpowiedniej odległości od drogi zgodnie z wymogami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ustawy o drogach publicznych. W terenie zabudowy należy przestrzegać minimalnych odległości od krawędzi jezdni:

  • drogi gminnej - 6 m,
  • drogi powiatowej i wojewódzkiej - 8 m,
  • krajowej - 10 m,
  • ekspresowej - 20 m,
  • autostrady - 30 m.

Z kolei poza terenem zabudowy odległości minimalne będą jeszcze większe.

Kiedy postawienie wiaty na działce wymaga zgłoszenia?

Budowę wiaty należy zgłosić nie tylko wówczas, gdy jej powierzchnia będzie przekraczać 50 m2, ale także w innych przypadkach. Na przykład w sytuacji, gdy działka ma powierzchnię 2000 m2, ale postawione już na niej zostały inne, podobne konstrukcje, takie jak altana ogrodowa, drewutnia, wiata garażowa czy domek na narzędzia. Ponieważ liczba budynków bez zezwolenia na każde 1000 m2 działki nie może przekroczyć dwóch, to w takim przypadku postawienie kolejnej konstrukcji należy już zgłosić, gdyż będzie to przekroczenie limitu. Pozwolenia na budowę wymaga także wiata, która ma zostać postawiona w miejscu publicznym lub która będzie oddziaływać na sąsiednią nieruchomość, mającą innego właściciela.

Podsumowanie

Z wszystkich informacji wymienionych w niniejszym artykule wynika, że możesz postawić wiatę do dowolnych celów na swojej działce bez pozwolenia, jeśli jej powierzchnia zabudowy nie przekracza 50m2, będzie ona usytuowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub która jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, a łączna liczba wiat lub innych podobnych konstrukcji na działce nie przekracza dwóch na każde 1000 m2 działki. Dodatkowo musisz przestrzegać odpowiednich minimalnych odległości od granicy działki, budynków na sąsiednich działkach oraz dróg. Nie jest określony przepisami materiał wykonania wiaty, jej wysokość i inne kwestie dotyczące wymiarów poza powierzchnią zabudowy.

Budowa wiaty bez pozwolenia - wszystko co musisz wiedzieć.