Choć nowoczesne samochody wyposażone są w szereg zabezpieczeń i rozwiązań ochronnych, czynniki atmosferyczne takie jak długotrwały mróz, opady gradu czy skutki porywistego wiatru wciąż mogą wyrządzić im krzywdę - krzywdę, która będzie kosztowna dla właściciela pojazdu. Dlatego już przy zakupie samochodu warto zastanowić się, jak zabezpieczyć auto przed gradem, mrozem czy wiatrem i innymi czynnikami, które mogłyby mieć negatywny wpływ na stan techniczny pojazdu.

Jak zabezpieczyć samochód przed gradem?

Intensywne burze i opady deszczu w Polsce w ostatnim czasie skłaniają właścicieli pojazdów do zastanowienia się: jak zabezpieczyć auto przed gradem? Cienka blacha maski czy dachu samochodu może bowiem bardzo szybko ulec uszkodzeniu na całej powierzchni przy opadach większego gradu, co zdarza się w różnych regionach kraju przynajmniej kilka razy do roku. Samochód stojący pod przysłowiową chmurką z dużym prawdopodobieństwem zostanie w czasie takich opadów uszkodzony, a szkody te nie są ani łatwe, ani tanie w usunięciu. Pozostaje zatem dobra ochrona samochodu przed gradem, promieniami UV i innymi czynnikami atmosferycznymi. Jedynym rozwiązaniem, które na to pozwala, jest zadaszenie - w postaci garażu lub wiaty garażowej.

Jak zabezpieczyć samochód przed mrozem?

Deszcz i grad to nie jedyne zagrożenia ze strony sił natury, jakie mogą wyrządzić szkodę w samochodach. Również niskie temperatury mogą okazać się zgubne nie tyle dla powłoki zewnętrznej auta, ale dla akumulatora. Traci on swoją sprawność, czyli zdolność do regenerowania prądu rozruchowego o odpowiednim napięciu, na skutek niskich temperatur i rzadkiego odpalania zimą. Mocno zmrożony akumulator może także pozwolić zaledwie na jedną próbę rozruchu, co w praktyce często oznacza, że odpalenie samochodu staje się trudne do wykonania. Zatem jak chronić akumulator przed mrozem? Jeśli chcesz uniknąć wyjmowania go z samochodu przed każdym dłuższym postojem lub zakładania specjalnych ocieplaczy na akumulatory, najlepszym rozwiązaniem będzie zamykany garaż. Panująca w nim temperatura zawsze będzie przynajmniej o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz, co pozwoli na skuteczną ochronę samochodu przed mrozem.

Drewniany garaż - ochrona przed gradem, mrozem i nie tylko

Widać wyraźnie, że garaż to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie auta przed gradem, silnym wiatrem czy mrozem. Jest jednak o wiele więcej powodów, dla których warto zdecydować się na postawienie garażu na swojej posesji. Ochrona przed zabrudzeniami, brak konieczności odśnieżania zimą oraz możliwość przechowywania opon i innych akcesoriów to tylko niektóre zalety takiej konstrukcji. Garaż to także świetne miejsce na przechowywanie rowerów, akcesoriów ogrodniczych czy innych przedmiotów, które również chcemy ochronić przed czynnikami atmosferycznymi. Coraz więcej osób decyduje się na postawienie drewnianego garażu z wiatą. Takie rozwiązanie daje dodatkową zadaszoną przestrzeń przy garażu, która pozwala ochronić auto przed gradem czy śniegiem, ale jednocześnie szybko je zaparkować czy wyjechać nim z podwórka.

Garaż drewniany czy metalowy?

Jaki garaż najlepiej wybrać? Najczęściej wybór rozstrzygany jest pomiędzy garażem metalowym a drewnianym. Obydwa będą stanowić odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed gradem czy mrozem. Przy podejmowaniu decyzji wiele zależy oczywiście od budżetu, ale dodatkowo warto wziąć pod uwagę także inne kwestie. Gotowe garaże blaszane zwykle nie oferują zbyt wiele wolnej przestrzeni po wprowadzeniu do niego typowego samochodu osobowego. Z kolei garaże drewniane oferują o wiele szerszy wachlarz możliwości. Możliwość zbudowania go samodzielnie lub kupna gotowego garażu drewnianego zapewnia, że łatwiej dostosujesz przestrzeń do swoich potrzeb. Drewniany garaż można też łatwiej spersonalizować, a drewno jest dodatkowo materiałem, który lepiej zatrzymuje ciepło - zatem ochrona auta przed mrozem będzie skuteczniejsza właśnie w garażu z drewna. Garaż drewniany jest też niezaprzeczalnie bardziej estetyczny od typowego “blaszaka”.

Jak uchronić auto przed gradem i mrozem bez pozwolenia na budowę?

Stawiając konstrukcję wolnostojącą, taką jak garaż drewniany, należy za każdym razem upewnić się, czego wymagają w tej kwestii przepisy prawa budowlanego. W przypadku garażu o jednej kondygnacji oraz powierzchni mniejszej lub równej 35 m2 nie jest bowiem potrzebne pozwolenie na budowę - wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy do właściwego inspektoratu nadzoru budowlanego. To znacząco przyspiesza cały proces postawienia garażu na działce i pozwala o wiele szybciej cieszyć się doskonałą ochroną przed gradem, mrozem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Garaż drewniany o powierzchni zabudowy 35 m2 to już konstrukcja wystarczająco duża, aby pomieściła dwa stanowiska parkingowe lub dodatkową sporą ilość miejsca do przechowywania. Aby jednak zachować całkowitą zgodność z przepisami, nawet garaż o takiej powierzchni musi być ustawiony w odpowiedniej odległości od granicy działki czy drogi. Ściana pozbawiona okien musi być oddalona od krawędzi działki minimum o 3 metry, a ściana z oknem - minimum o 4 metry. Należy także zorientować się, jakiego rodzaju droga przebiega wzdłuż działki (gminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa) i od tego uzależnić odległość od krawędzi jezdni.

Stawiając drewniany garaż na swojej posesji, należy także zadbać o spełnienie innych warunków technicznych. Wysokość w świetle konstrukcji nie może zatem być mniejsza niż 2,2 metra, a wjazd powinien mieć minimalnie 2 metry wysokości oraz 2,3 metra szerokości. Konieczne jest także wykonanie instalacji oświetleniowej elektrycznej oraz przeciwpożarowej i odpowiedniej wentylacji garażu. Ilość takich garaży na każde 500m2 działki nie może przekroczyć dwóch.

Drewniany garaż - skuteczny sposób na ochronę twojego auta przed gradem i mrozem.