Ilość pomieszczeń, rodzaj ogrzewania, dobór mebli i dodatków — wszystkie te aspekty prędzej czy później zaprzątają głowę właścicieli domków letniskowych. Naturalnie każdy z nich jest równie istotny, by wakacyjne lub weekendowe wypady do pozamiejskich lokalizacji mogły przebiegać w pełni spokojnie i bezpiecznie, jednak dopinaniu budowy na ostatni guzik towarzyszyć musi jeszcze jedno zagadnienie, jakim jest elewacja domu. Projekt tego, czym pokryć ściany powinien pozostawać ścisłym elementem tworzenia swojej drewnianej oazy spokoju; to właśnie od elewacji zależeć może to, w jakim stopniu usatysfakcjonuje nas korzystanie z domku letniskowego. Choć pokrycie ścian jest w stanie sprawiać wrażenie problemu, którym można zainteresować się nieco później w stosunku do wszystkich pozostałych kwestii związanych z przygotowaniem domu do użytku, należy pamiętać, że wybór elewacji będzie mieć realny wpływ na stan budynku, a co za tym idzie — finanse jego właściciela. Zastanawiasz się jakim materiałem wykończyć swój domek letniskowy? A może planujesz remont i chcesz wymienić elewację na nową? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Elewacja domu z drewnem — na jaką opcję możesz się zdecydować?

Elewacja domu drewnianego, podobnie jak w przypadku każdego innego budynku, pozostaje pierwszą zewnętrzną warstwą, która ma bezpośredni kontakt z otoczeniem. To właśnie od niej w znacznej mierze zależeć będzie nie tylko stan ścian, ale także atmosfera przenikająca bezpośrednio do pomieszczeń znajdujących się wewnątrz domu. Decydując się na wybór elewacji, nie należy jednak kierować się wyłącznie tym, ile czasu w ciągu roku planujemy spędzić w domku — szczelne zabezpieczenie drewnianej konstrukcji oraz skuteczna kumulacja wytwarzanego ciepła konieczne jest zarówno w retycencjach całorocznych, jak i tych odwiedzanych sporadycznie. Właściwa elewacja zdoła również zabezpieczyć szkielet domku przed wilgocią oraz zagrzybieniem, którego usunięcie mogłoby stać się procesem zarówno wyjątkowo pracochłonnym, jak i kosztownym. Ponieważ elewacja budynku przyjmuje na siebie wszystkie potencjalnie niekorzystne dla domku czynniki wynikające z pogody oraz pory roku, jej dobór przeprowadzony powinien zostać dokonany z wysoką starannością. Pamiętajmy, że w tym wyborze sporą rolę odegrać może samo umiejscowienie domku — nie każdy budynek letniskowy jest wystawiony na opady, wiatr lub inne trudności w tym samym stopniu.

Mając na uwadze wszystkie wymienione aspekty, zaskakującym może wydać się fakt, że jednym z najtrwalszych rozwiązań jest wykończenie zewnętrznych ścian domku balikiem drewnianym, czyli ścianą konstrukcji budynku. Tego rodzaju elewacja domu z drewnem, pozbawiona dodatkowych poziomów czy warstw, jest z pewnością wyborem przyjaznym finansowo oraz stosunkowo szybkim do sfinalizowania — warto jednak wiedzieć, że wykorzystanie zewnętrznej ściany domku w formie elewacji wymagać będzie perfekcyjnego przygotowania jej powierzchni. Jednym z najlepszych kroków jest pomalowanie całości dedykowanym do tego celu lazurem impregnującym (na przykład stworzonym na bazie rozpuszczalnika). Produkt ten charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum działania; nie tylko jest on w stanie nadać deskom wybrany kolor lub preferowane wykończenie, lecz przede wszystkim ochronić je na wielu płaszczyznach. Lazury impregnujące są środkami silnie odpornymi na działanie promieni UV, dzięki czemu elewacja nie odbarwi się nawet pod wpływem bardzo silnego nasłonecznienia. Nie pozwalają one na kumulowanie wilgoci, a co za tym idzie, ich zastosowanie ochroni domek przed rozwojem zagrzybienia, pleśni czy pojawieniem się drewnożernych szkodników. Jeśli jednak zdecydujemy się na zastosowanie lazuru, musimy pamiętać, iż każdy typ preparatu może cechować się innymi właściwościami — na przykład ilością malowań koniecznych do uzyskania pełnego efektu (w przypadku chęci uzyskania pełnego koloru drewna lub wszystkich właściwości zabezpieczających, całość konstrukcji musi zostać pomalowana nawet do trzech razy).

Inną sprawdzoną propozycją, którą wyłożona zostać może elewacja domu drewnianego, są deski elewacyjne wykonane z tego samego, w pełni naturalnego materiału. W przeciwieństwie do ścian konstrukcyjnych domku, klienci decydujący się na elewację z drewnianych desek (najczęściej wykonywanych z drewna świerkowego lub modrzewiowego), mogą wybierać spośród całej gamy propozycji produktów różniących się od siebie grubością czy długością. Odpowiednio spreparowane deski elewacyjne drewniane odznaczają się bardzo małą wilgotnością własną; z kolei umiejętnie zamontowane są w stanie spełnić oczekiwania nawet bardzo wymagających właścicieli. Tego typu elewacja ma świetne właściwości termoizolacyjne — bardzo dobrze izoluje ciepło, nie dopuszczając do jego ulatniania się, a tym samym przedłużając efekt ogrzania wszystkich poddawanych mu pomieszczeń. Prawidłowo zakonserwowane deski elewacyjne nie sprzyjają powstawaniu wilgoci, chroniąc całość konstrukcji przed drobnoustrojami. Podobnie jak w wypadku, gdy funkcję elewacji pełni ściana zewnętrzna domku, deski te należy poddawać regularnej i skrupulatnej konserwacji. Dopiero wtedy zyskamy pewność, że frontowej części letniej rezydencji nie będą grozić szybkie odpryski, odkształcenia czy zbyt łatwa podatność na uszkodzenia mechaniczne. Bez względu jednak na to, którą z uznanych opcji wybierzemy — zewnętrzne baliki drewniane czy deski elewacyjne — koniecznym jest wnikliwe zapoznanie się z zaleceniami producenta środka impregnującego. Znajdziemy w nim dokładne wytyczne co do częstotliwości malowań drewna ochronną warstwą oraz tego, w jakich odstępach czasowych (od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat) należy wykonać ponowną konserwację.

Elewacja domu — inspiracje na miarę zadbanej rezydencji

To, jak finalnie wyglądać będzie wierzchnia okładzina domku letniskowego, zależne jest przede wszystkim od gustu i upodobań właściciela. Forma oraz kolor zastosowanej elewacji może bowiem stanowić kontynuację stylu wprowadzonego we wnętrzu rezydencji lub też stwarzać oddzielną wizję, nawiązującą do danej lokalizacji bądź korespondującą z wyglądem innych znajdujących się w sąsiedztwie budynków.

Opisane powyżej drewno jest wyborem najsilniej odnoszącym się do natury. To wyjątkowo urokliwe, ale także klasyczne wykończenie dla wielu osób pozostaje synonimem letniskowego domku; prawidłowo zadbana elewacja drewniana będzie także wyborem wyjątkowo przyszłościowym, gdyż zapewni ochronę kolejnych warstw konstrukcyjnych budynku przez wiele lat. Dzięki niezwykle szerokiemu wyborowi zarówno samego drewna, jak i produktów do jego konserwacji, możemy nadać frontowej części domku praktycznie dowolny wygląd. Wszystkie surowe deski, z widocznymi słojami, podkreślą rustykalny, odwołujący się do najbliższego środowiska charakter. Z kolei farby oraz impregnaty zmieniające kolor elewacji posłużą do maksymalnego zindywidualizowania letniej rezydencji — szarości i biele na zawsze pozostaną oznaką wyrafinowania i elegancji, a bardziej wyraziste barwy (takie jak niebieskości, żółcienie czy zielenie) zdołają w pełni oddać charakter właściciela.

Domek letniskowy — jaką elewację wybrać?