Budowa lub kupno wymarzonego domku letniskowego, który ma stać się odskocznią od kłopotów dnia codziennego lub zgiełku miasta z pewnością może być jednym z bardziej wyczekiwanych i ekscytujących momentów. Wielu z nas przykłada szczególną uwagę go rozkładu mieszczących się w nim pomieszczeń, wyposażenia oraz podłączenia wszystkich niezbędnych mediów, by w pełni móc cieszyć się korzystaniem z wypoczynkowego lokum. Istnieje jednak pewien wyjątkowo istotny aspekt, który może wydawać się mało oczywisty podczas pierwszego kontaktu z tego rodzaju budowlami, mianowicie — czym pomalować domek letniskowy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być oczywista: ponieważ zdecydowana większość domków wypoczynkowych budowana jest z naturalnego materiału, czyli drewna, jego odpowiednie wykończenie będzie mieć realny wpływ zarówno na komfort, jak i bezproblemową długość użytkowania budynku. Jeśli więc jesteś szczęśliwym nabywcą letniskowej rezydencji lub też planujesz jej odnowienie, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem — przedstawimy Ci najpopularniejsze, ale i najbardziej sprawdzone sposoby na zabezpieczenie jego powierzchni!

Czym pomalować domek drewniany? Oto kilka najskuteczniejszych metod

Każdy właściciel domku letniskowego powinien pamiętać, że kluczem do wieloletniego cieszenia się dobrym stanem budynku jest prawidłowa konserwacja budulca; w tym wypadku drewna. Pamiętajmy bowiem, że ten w pełni naturalny materiał będzie nieustannie wystawiany na kontakt ze zmiennymi czynnikami atmosferycznymi (poza deszczem i śniegiem, w zależności od lokalizacji, może to być mocno zasolone morskie powietrze, lub intensywne górskie wichury), a także ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym działaniem czasu. Jeśli Twój domek zbudowany jest z surowego, niczym nieoprawionego drewna, pierwszym krokiem powinna być właśnie jego konserwacja, do której przeprowadzenia szczególnie zalecane są specjalistyczne farby o właściwościach impregnujących. Preparaty te, których zadaniem jest przeniknięcie wgłąb struktury drewna, zazwyczaj podzielić możemy na dwa typy; naturalne (w większości bazujące na wodzie) oraz rozpuszczalnikowe. Dobór właściwej opcji zależny będzie nie tylko od obecnego stanu budynku, ale także od tego, przed czym zechcesz go zabezpieczyć.

Rozważmy więc pierwszą opcję: czym pomalować dom na zewnątrz? Mając w pamięci to, że to zwykle zewnętrzna elewacja wystawiona jest na potencjalnie najbardziej szkodliwe dla drewna czynniki, warto ochronić ją kompleksowo: przed zmianami temperatur, wilgocią, promieniowaniem słonecznym, a także — co szczególnie istotne — szkodnikami oraz bakteriami. Rozwiązaniem, które zagwarantuje drewnu wszystkie te aspekty (ze szczególnym uwzględnieniem chorób i zagrzybień) będą lazury impregnujące, powstałe na bazie rozpuszczalnika. Dzięki tym preparatom domek zostanie zabezpieczony przed wilgocią, promieniowaniem UV, a także rozwojem pleśni czy zagrzybienia, pozostając przy tym całkowicie bezzapachowym. Jeśli jednak drewnem poddawanym malowaniu jest drewno drzewa iglastego, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego podkładu. Równie ciekawą opcją są także impregnaty naturalne (zwykle tworzone na bazie wosku bądź wody). Są rozwiązaniem wyjątkowo uniwersalnym oraz przyjaznym środowisku — można bez problemu zastosować je wewnątrz budynku, a po wyschnięciu wzbogacić o dodatkowe właściwości, między innymi przez zastosowanie zwiększającego wodoodporność olejowania. Każdy, komu zależy zwłaszcza na ochronie przed wilgocią okien, drzwi, wiat garażowych czy cięć czołowych, powinien rozważyć dodatkowe pokrycie ich specjalistycznymi blokerami, czyli preparatami świetnie zabezpieczającymi wszystkie pokryte nimi drewniane powierzchnie.

Producenci impregnatów wyposażają je w szereg właściwości realnie wspomagających dobry stan drewna, lecz nie są one jedynymi dostępnymi możliwościami wykończenia domku letniskowego. Wyjątkowo intrygującym rozwiązaniem są w pełni kryjące farby; ich zastosowanie całkowicie zakrywa strukturę drewna, pozostawiając niezwykle elegancką, wręcz jedwabistą powierzchnię w macie. Niezależnie od tego, na jaki typ wykończenia się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, co do tego, jaka ilość warstw będzie konieczna, do uzyskania optymalnego efektu. W przypadku w pełni kryjących farb konieczne będzie nałożenie jednej warstwy podkładu i dwóch warstw produktu..

Jak pomalować domek na działce, czyli kroki, o których musisz pamiętać

Sam proces, jakim jest pomalowanie elewacji, może być czynnością wyjątkowo łatwą do wykonania, bez konieczności przekazywania jej w ręce fachowców. Niemniej jednak, przygotowanie ścian domku do pokrycia wybranym produktem jest elementem, którego w żadnym razie nie należy pomijać. W zależności od tego, w jakim stanie jest posiadany przez Ciebie budynek, warto zdecydować się na wykonanie wszystkich kroków zalecanych przez specjalistów. Jednak przede wszystkim musisz dowiedzieć się, czy elewacja Twojego domku letniskowego została wcześniej czymkolwiek pomalowana — dotyczyć będzie to szczególnie drewna, w wypadku którego nie zawsze możemy jasno stwierdzić obecność nałożonego preparatu. O ile większość naturalnych impregnatów dobrze przyjmie dodatkowe warstwy, o tyle większość impregnatów rozpuszczalnikowych zdecydowanie lepiej będzie usunąć przed malowaniem; zasada ta nie dotyczy jednak wybranych lazurów impregnujących, gdzie konserwacja zapewniana jest przez kolejne pomalowanie powierzchni.

Jeśli drewniane ściany domku pozostają naturalnym, w pełni surowym drewnem — lub też masz pewność, że poprzednie pokrycie elewacji zostało usunięte — wciąż należy odpowiednio przygotować je do przyjęcia wybranej substancji. Zalecane jest umycie przeznaczonej pod malowanie powierzchni (dedykowanymi do tego środkami bądź wodą z dodatkiem szarego mydła) i pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest zniwelowanie ewentualnych nierówności i ostrych powierzchni za pomocą papieru ściernego; czysta, ujednolicona powierzchnia musi zostać także odkurzona z powstałego w procesie ścierania pyłu. Pamiętaj również, że jeśli znajdziesz w drewnie jakiekolwiek oznaki bakterii, grzybów lub szkodników absolutnie konieczne będzie zastosowanie preparatu biobójczego. W momencie, w którym powyższe kroki zostaną spełnione, możesz bezpiecznie przystąpić do nadawania swojej letniej rezydencji wymarzonego zewnętrznego wyglądu!

Domek letniskowy — czym go pomalować?