Aranżacja domku letniskowego jest równie ważna, co projekt naszego domu czy mieszkania; ostatecznie każdy z nas wypoczywa o wiele lepiej, jeśli otaczają go odpowiadające mu motywy i kolory. Planując remont letniej rezydencji, możesz skorzystać z rozwiązań zastosowanych w Twoim miejscu zamieszkania – większość rozwiązań wdrażanych w standardowym budownictwie może zostać bez problemu przeniesiona do domku wypoczynkowego. Jednak jak wykończyć ściany w domku letniskowym, by były one zarówno atrakcyjne wizualnie, jak i w pełni praktyczne? Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które być może pomogą Ci w wyborze najlepszej opcji.

Najpopularniejsze metody wykończenia ścian – która będzie dla Ciebie lepsza?

Na pytanie o to, czym wykończyć ściany domku, każdy właściciel musi odpowiedzieć indywidualnie. Aspektami, które przede wszystkim powinno się wziąć pod uwagę, są nasze gusta, ale także to, jak często odwiedzać będziemy domek, czy bierzemy pod uwagę zmiany aranżacji w przyszłości oraz to, jaki efekt pragniemy osiągnąć. Rozwiązaniami, które najczęściej spotkać można w przypadku domków letniskowych, są ściany wyłożone boazerią, bądź otynkowane. Druga propozycja może jednak wiązać się z generowaniem większych kosztów; w przypadku domków wykonanych z litego drewna przed położeniem tynku lub karton-gipsu konieczne będzie wcześniejsze zamontowanie płyty OSB.

Boazeria będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną zachować nieco rustykalny, związany z naturą klimat domku. Urokliwy wygląd, swojski charakter i przytulność, którą ten typ wykończenia wytwarza swoją obecnością, nie są jednak jego jedynymi zaletami; boazerie są wykończeniem charakteryzującym się sporą trwałością, a także dobrą izolacją, zarówno ciepła, jak i dźwięku. Jeśli jednak zdecydujemy się na otynkowanie ścian domku, mając na uwadze ewentualne trudności oraz nieco większą inwestycję, możemy upodobnić strukturę ścian do tych, które znajdują się w naszych mieszkaniach czy domach, a co za tym idzie – możemy wykańczać je w ten sam sposób. Otynkowaną ścianę pokryć możemy wybraną farbą lub tapetą; ich ewentualne przemalowanie lub udekorowanie nowym wzorem przebiegać będzie dokładnie tak samo jak w przypadku zwykłego remontu domowego. Pamiętajmy, że — niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drewno, czy też tynk — wybierając odpowiednie farby (nazywane zmywalnymi), nie musisz także bać się ewentualnych zabrudzeń, które w razie potrzeby zdołasz z łatwością usunąć. Będzie to więc dobra opcja, jeśli w Twoim domku letniskowym przebywają dzieci lub czworonożni przyjaciele.

Drewno i tynk to dwa najpopularniejsze rozwiązania wybierane do domków letniskowych. Pamiętaj jednak, że płytki bądź kafle mają szansę sprawdzić się równie dobrze; ważne jednak, by powierzchnie, na których planujesz je położyć, zostały odpowiednio zabezpieczone, między innymi poprzez położenie specjalnej płyty ochronnej. Krok ten może okazać się konieczny, gdyż w kontakcie z dużym ciepłem lub z parą wodną – czyli na przykład w kuchni lub łazience – nieprzygotowane ściany, w zależności od materiału, z którego zostały wykonane, mogą ulec zbutwieniu lub zagrzybieniu, co z kolei może bezpośrednio wpłynąć na trwałość kleju spajającego glazurę z powierzchnią. W związku z tym zalecamy umieszczanie ich wyłącznie w niezbędnych miejscach, takich jak okolice brodzika, umywalek czy toalet.

Jak wykończyć domek letniskowy, by osiągnąć upragniony efekt? Oto kilka kluczowych porad

Ostateczny wygląd ścian domku letniskowego to decyzja, którą zapewne niełatwo będzie Ci podjąć. Nawet jeśli liczysz się z późniejszym remontem i zmianą aranżacji, do tego czasu letni domek powinien przyczyniać się do Twojego odpoczynku, relaksując i odprężając Cię swoim klimatem. Możesz więc postawić na motywy, co do których masz pewność, i wykończyć domek na podobieństwo swojego mieszkania; przeniesienie kolorów, stylu mebli czy tekstyliów zapewni Ci dodatkowe poczucie komfortu i bezpieczeństwa, czyniąc z domku wyjątkowo intymne oraz poniekąd oswojone miejsce. W takim przypadku oczywistym wyjściem zdaje się być otynkowanie ścian, które następnie możesz pokryć dowolną barwą lub wybranym wzorem, jednak boazeria ma szansę stać się ciekawym przełamaniem dobrze znanego Ci klimatu. Połączenie ulubionego rodzaju mebli, dekoracji bądź materiałów w zestawieniu z naturalnym pokryciem ścian pozwoli na osiągnięcie idealnego kompromisu pomiędzy domową atmosferą a intrygującym miejscem wakacyjnego odpoczynku.

Zawsze warto zainspirować się otaczającą domek scenerią; jeśli znajdować będzie się on w rejonach górskich, świetną opcją stanie się drewno z kamiennymi dodatkami, zarówno w formie dekoracji, jak i w elementach wykończeniowych, takich jak ozdobne kafle imitujące naturalny surowiec. Natomiast w nadmorskich domkach bardzo dobrze prezentować będą się jasne, drewniane boazerie lub panele; skomponują się one z meblami czy tekstyliami w kolorach ziemi, czyli brązach, beżach i zieleniach, ale także z różnymi odcieniami błękitu oraz szarości, które przywodzą na myśl morskie fale. Ponadto standardowo dobierane do wnętrz tego typu akcesoria w postaci muszelek lub widoków plaż na ścianach możesz zamienić na podbijające lekkość i eteryczność otoczenia szklane detale w postaci lamp, luster czy odbijających światło płytek.