Zapewne dla wielu osób pierwsze skojarzenie, po usłyszeniu hasła, jakim jest kominek, związane będzie ze wspaniałą, klimatyczną konstrukcją murowaną. Sprawa ta ma się zgoła inaczej, gdy zamierzamy ogrzać nim domek letniskowy — wmurowane propozycje ceglane bądź kamienne generować będą zdecydowanie zbyt mocne ciepło, które prędzej czy później wywołała spory dyskomfort lokatorów. Rozwiązaniem szczególnie rekomendowanym, doskonałym dla domków letniskowych, jest kominek typu koza; ten znany od dziesiątek lat model znacznie ewoluował na przestrzeni lat, stając się niezwykle wydajnym, a także atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem. Łatwa obsługa, ciekawy wygląd, a także bardzo duża wydajność – wszystkie te cechy sprawiają, że kozy są doskonałym wyborem zarówno dla osób przebywających w domkach w okresie letnim, jak i tych, które pragną spędzić w nich zimowe ferie, święta czy długie, jesienne wieczory. Jednak czy ten typ kominka ma szansę sprawdzić się w każdym domku? I czy warto w niego zainwestować? Poniżej przybliżamy Ci specyfikę tego ponadczasowego produktu, a także zdradzamy, jakim wymogom musisz sprostać, by móc pozwolić sobie na ten konkretny kominek w domku letniskowym.

Kominek typu koza – co musisz o nim wiedzieć?

Dobrze znana wielu pokoleniom koza to tego rodzaju kominek do domku letniskowego, którego prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie zależeć będzie od kilku podstawowych czynników. Zanim więc podejmiesz decyzję o jego zakupie, upewnij się, że Twoja letniskowa odskocznia spełnia wszystkie najważniejsze wymogi. Po pierwsze, używanie kozy do ogrzania domku musi wiązać się z instalacją komina odprowadzającego powstałe w procesie ogrzewania spaliny. W tej sytuacji poleca się dwa typy kominów. Pierwszym jest wariant izolowany, wykonany ze stali nierdzewnej – jego zamontowanie nie wymaga tworzenia fundamentu czy ceglanego przewodu odprowadzającego, jednak pamiętaj, nie może on znajdować się na dachu pokrytym blachodachówką. Drugą możliwością jest komin systemowy murowany, którego zastosowanie wymagać będzie obecności fundamentu.

Kolejnym istotnym aspektem jest umiejscowienie kominka; warto zadbać o to, by zarówno powierzchnia podłogi, jak i pobliskich ścian, wyłożona została bezpiecznymi materiałami, takimi jak szkło czy blacha – do tego celu sprawdzą się niemal wszystkie tworzywa ognioodporne. Niemniej, rekomendowanym zabiegiem jest wykonanie profesjonalnej izolacji ścian i podłóg wokół kominka; szczególnie skutecznym połączeniem jest styrodur połączony z siatką oraz wykończony kamieniem bądź płytkami. Sam kominek nie może przylegać bezpośrednio do ściany domku; brak zachowania odstępu minimum 40 cm zwiększa ryzyko nagrzania się danej powierzchni, co z kolei może prowadzić do zniszczenia jej struktury i innych poważnych awarii.

Każdy właściciel kominka typu koza musi pamiętać o jego regularnym czyszczeniu; zaniedbanie tego kroku może doprowadzić do niebezpiecznych usterek, takich jak nieprawidłowe odprowadzenie spalin z pomieszczenia. Dodatkowo montaż kominka powinien zostać wykonany przez osoby wyspecjalizowane w tego typu działaniach, gdyż niepoprawne zainstalowanie kozy może być nie tylko nieefektowne, ale i niebezpieczne. Ostatnią kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę podczas zakupu kominka, są przyznane mu atesty; wszystkie urządzenia tego typu powinny – pod groźbą odpowiedzialności karnej – spełniać wyznaczone wymogi ekologiczne, w których w skład wchodzi między innymi moc grzewcza czy emisja produktów spalania do środowiska.

Kominek w domku letniskowym drewnianym – jakie korzyści Ci przyniesie?

Jedną z największych zalet, jakimi może poszczycić się zdecydowana większość kominków typu koza, jest ich proekologiczność; głównym paliwem wykorzystywanym w procesie ogrzewania są bowiem pellet lub w pełni naturalne drewno. Inwestycja w kozę okaże się też bardzo korzystna pod względem finansowym – jej użytkowanie zazwyczaj jest znacznie tańsze aniżeli regularne korzystanie z elektrycznych grzejników, lub poprowadzenie całościowej instalacji grzewczej (zarówno węglowej, elektrycznej, jak i gazowej). Niektórzy właściciele domków letniskowych decydują się na wdrożenie w konstrukcję budynku specjalnego systemu dystrybucji ciepła (płaszcz wodny), który, właściwie i profesjonalnie zainstalowany do kominka, będzie w stanie ogrzać więcej niż jedno pomieszczenie. Możesz z łatwością dostosować rozmiar i moc kominka do powierzchni, którą dysponujesz – część dostępnych modeli ocieplić może nawet ponad 100m2, co będzie wydajnym rozwiązaniem zwłaszcza w domkach o metrażu zbliżonym do tego zasięgu.

Inną zaletą, niezwykle istotną dla wszystkich miłośników dobrego designu, jest to, jak atrakcyjną wizualnie dekoracją ma szansę stać się tego rodzaju kominek. Produkowane obecnie kozy tworzone są w wielu stylach i nurtach; minimalistycznych, rustykalnych czy futurystycznych. Dzięki temu bez najmniejszego problemu dostosujesz odpowiedni model do wnętrza Twojego domku; decyzja o tym, czy stanie się on spójną częścią wystroju, czy też będzie imponującym, przyciągającym wzrok punktem centralnym aranżacji, należy do Ciebie. Kominek typu koza jest więc nie tylko wydajnym, praktycznym i skutecznym urządzeniem ocieplającym letnie rezydencje, ale też ponadczasowym elementem wnętrz, którego świetność zdaje się nigdy nie przemijać.

Domek letniskowy - jak wybrać kominek? - domkiletniskowe.org