Lodówka, telewizor, telefon komórkowy — to tylko część wymagających zasilania prądem urządzeń, których obecność w domku letniskowym dla wieku użytkowników jest koniecznością. Do stałego dostępu do sieci energetycznej szczególnie przywiązani się posiadacze domków całorocznych, gdzie niezwykle istotną kwestią staje się nie tylko oświetlenie (eksploatowane częściej w miesiącach jesienno-zimowych), ale także możliwość ogrzania letniskowej daczy poza miastem. Podłączenie prądu do działki to bardzo często zwyczajna oczywistość: jednak kiedy warto zacząć przygotowywanie się do tego procesu? Osoby niezaznajomione z tematem mogą oczekiwać błyskawicznego, wyjątkowo prostego zadania, które uda się zrealizować w danej chwili oraz w wymarzony sposób — jednak nie zawsze będzie to możliwe. Planujesz budowę własnego domku letniskowego? A może chcesz podciągnąć sieć elektryczną pod istniejący już budynek? Koniecznie zapoznaj się z artykułem, w którym przybliżymy Ci wszystko to, co musisz wiedzieć o prądzie na swojej działce!

Chcę podłączyć mój domek letniskowy do prądu. I co dalej?

Decyzja o podłączeniu domku do sieci zwykle będzie bardzo opłacalną inwestycją. Dostęp do elektryczności umożliwi Ci korzystanie z absolutnie wszelkich udogodnień, o jakich tylko możesz zamarzyć; rozpoczynając od grzejników elektrycznych, którymi możesz wedle potrzeb docieplić konkretne wnętrze, kończąc na lampce nocnej lub telewizorze, umilających długie, wolne wieczory na wakacjach. Choć wielu z nas nie wyobraża sobie wypoczynku w miejscu, w którym niemożliwe będzie skorzystanie z laptopa lub naładowanie telefonu komórkowego, wciąż zdarza się, że sam proces podłączenia działki do prądu rozpoczynany jest zbyt późno.

Najlepszym rozwiązaniem jest zainteresowanie się podłączeniem elektryczności już na kilka miesięcy przed budową domku. Realny projekt, w którym uwzględnione zostanie całe wymagane okablowanie, może okazać się niezwykle przydatny nie tylko podczas montażu, ale także stawiania konstrukcji lub realizacji umowy. Bowiem pierwszym krokiem, jaki uczynić musi każdy właściciel letniskowej rezydencji, jest wybór dostawcy energii. To właśnie w rękach firmy energetycznej, na której usługi się zdecydujemy, pozostawać będzie instalacja przyłącza, czyli określonej części sieci zasilającej, która doprowadzi do domku prąd z dystrybutora energii. Wybór dostawcy może być podyktowany zarówno regionem, w którym znajduje się domek (czyli na przykład potentata w danym województwie), jak i ofertą, która najbardziej do Ciebie przemówi (wówczas upewnij się jednak, że usługi danej firmy są dostępne w miejscu położenia Twojej działki).

Aby dostawca mógł rozpocząć proces podłączenia działki do sieci energetycznej konieczne będzie sporządzenie umowy; jedynak by mogło do tego dojść, właściciel pozostaje zobligowany do wypełnienia oraz dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Co więcej, jeżeli nie jesteś jedynym prawnym właścicielem działki, upewnij się, że uzyskasz upoważnienie od współwłaściciela lub uda się on wraz z Tobą do właściwej siedziby wybranej firmy. Dokumentami niezbędnymi do sporządzenia umowy są między innymi akt własności działki (lub znajdującej się na niej nieruchomości) oraz plan jej zagospodarowania bądź szkic sytuacyjny, na którym jasno zaznaczone będzie finalne położenie domku. Dodatkowo firmie energetycznej należy przedstawić szacowane zapotrzebowanie na prąd — ile urządzeń elektrycznych będzie go wymagać, jaka jest ich moc oraz, podane w przybliżeniu, jego roczne zużycie. Biorąc pod uwagę proces rozpatrywania dokumentów, a także termin wyznaczony przez dyspozytora na przeprowadzenie prac, odpowiedź na pytanie o to ile się czeka na podłączenie prądu do działki, nigdy nie będzie uniwersalna. W zależności od położenia działki oraz szacowanego przez firmę energetyczną terminu realizacji okres oczekiwania zwykle nie przekracza pięciu miesięcy.

Ile kosztuje podłączenie prądu i inne kluczowe zagadnienia związane z tym procesem

Ile kosztuje przyłącze prądu, które umożliwi właścicielowi niezakłócone cieszenie się energią elektryczną? Ta kwestia, podobnie jak czas oczekiwania na samo podłączenie działki do prądu, zawsze uzależniona będzie od wielu czynników. Łączna kwota omawianego procesu składać będzie się nie tylko z wykorzystanych materiałów, ale także robocizny oraz cen, które są indywidualnie ustalane przez firmę dostarczającą energię. Warto wiedzieć, że spora część ceny zależna będzie od typu samego przyłącza, które zdecydujesz się zainstalować na swojej posesji.

Firmy energetyczne proponują zazwyczaj dwa najpopularniejsze rodzaje przyłączy, jakimi są przyłącze kablowe oraz napowietrzne. Pierwszy typ to cieszące się rosnącą popularnością okablowanie poprowadzone najczęściej pod ziemią, przez co pozostaje ono praktycznie niewidoczne. Jest to wybór nieco bardziej kosztowny od drugiego, rzadko spotykanego wśród właścicieli domków letniskowych rozwiązania, czyli napowietrznego. Niemniej, jego wykorzystanie wiąże się nierozłącznie z obecnością linii wysokiego napięcia i będzie możliwe do przeprowadzenia tylko w okolicach, w których są one obecne. Aspektem szczególnie istotnym dla każdego, kto zdecydował się na budowę domku w większym osamotnieniu, będzie fakt, iż nie zawsze możliwe jest bezpośrednie podpięcie parceli do prądu; jeśli Twoja dacza położona jest ponad 200 metrów od najbliższego przyłącza, dostawca energii — zgodnie ze swoim cennikiem — naliczy dodatkową opłatę za poprowadzenie tego typu instalacji (najczęściej zamyka się ona w kwocie kilkudziesięciu złotych). Jednak jak długo się czeka na podłączenie licznika prądu i innych koniecznych korzystania z niego elementów? Po skutecznym podłączeniu parceli do przyłącza, następnie wewnętrznej linii energetycznej, a także deski rozdzielczej, do zamontowania licznika dojdzie nie później, niż w przeciągu kilku dni. Sumując wszystkie te elementy, można orzec, że proces podłączenia działki do prądu wyniesie właściciela średnio około 2 tysięcy złotych — kwota ta może być jednak znacznie niższa, bądź wyższa, w zależności od preferowanych przez inwestora rozwiązań.

Proces doprowadzenia energii elektrycznej do działki jest jedną kwestią; drugą pozostają natomiast koszty jego użytkowania. Te można jednak przewidzieć na samym początku procesu podpinania domku do prądu; wystarczy, że wiemy, jak często i w jakich okolicznościach będziemy przebywać w domku, a także jakie sprzęty elektroniczne będą w nim najistotniejsze. Dostawca prądu ma w swojej ofercie konkretne taryfy, których specyfika pozwoli Ci przewidzieć, który układ będzie najkorzystniejszy. Poszczególne taryfy różnią się pomiędzy sobą cenami oraz warunkami, w których te ulegają zmianie; doskonałym przykładem będą dwie podstawowe opcje, czyli taryfa G11 (nazywana jednosferową) oraz G12 (dwusferowa). Koszt dostarczenia prądu z taryfy jednosferowej pozostaje niezmiennie taki sam; nie będzie mieć najmniejszego znaczenia, o jakiej porze i w jakim natężeniu go eksploatujesz. Z kolei taryfa dwusferowa przewiduje dwa moduły cenowe: koszt spada podczas pobierania prądu w danych dniach tygodnia (na przykład w weekendy) bądź o danej godzinie, wzrasta natomiast w innych okresach. Bywalcy domków całorocznych, korzystający z prądu regularnie, z pewnością zadowolą się taryfą jednosferową, pozwalającą im przewidzieć miesięczny koszt eksploatowania energii. Jeśli jednak bywasz w swoim domku wyłącznie latem, w weekendy lub używasz elektryczności jedynie w porach wieczornych, z powodzeniem uda Ci się dopasować do swoich potrzeb konkretną taryfę dwusferową.

Domek letniskowy — wszystko, co musisz wiedzieć o prądzie