Wielu ludzi marzy o posiadaniu domu. Nie ma w tym nic dziwnego. Co może dać większy komfort i poczucie bezpieczeństwa, niż własne cztery kąty?

Kiedy posiadamy działkę i wiemy już, że chcemy postawić na niej dom drewniany, zwykle pojawia się pytanie: wybrać dom letniskowy czy całoroczny?

Czym różnią się te dwa typy budynków? Czy w domku letniskowym można komfortowo przebywać także w chłodniejszych miesiącach? Czy może lepiej jednak postawić całoroczny domek letniskowy – i co to właściwie znaczy?

Domek letniskowy a całoroczny - jaka jest różnica?

Jak sama nazwa wskazuje, domek letniskowy zwykle służy do wakacyjnej lub weekendowej rekreacji w najcieplejszych miesiącach roku.

Całoroczny dom jest natomiast przystosowany do tego, aby zapewniać pełen komfort użytkowania o każdej porze roku – zarówno latem, jak i mroźną zimą.

Domki letniskowe i całoroczne budujemy z litego drewna, a dokładniej z bali świerkowych. Są one łączone w węgłach, a ich szczelność zapewnia podwójny pióro-wpust.

W przypadku małych i lekkich domków letniskowych poniżej 35 m2 możliwe jest zastosowanie prostych w montażu bloczków prefabrykowanych, na których będzie posadowiony budynek.

Do domków letniskowych całorocznych, które wymagają ocieplenia i często mają większą powierzchnię, rekomendowane są tradycyjne, podłużne, zbrojone fundamenty lub płyty fundamentowe.

W prostych domkach letniskowych można przebywać latem, ale również w chłodniejsze jesienne miesiące w niezwykle komfortowych warunkach. Odpowiednia izolacja dachu sprawia, że nagrzany dach podczas upałów nie jest problemem, a w środku pomieszczenia jest chłodniej. Z kolei odpowiednia izolacja podłogi sprawia, że materiały użyte do budowy domu dłużej zachowują swoją trwałość, a w trakcie jesiennych dni temperatura utrzymuje swój optymalny poziom, ponieważ nie nie podwiewa od spodu. W domku można również zastosować klimatyzacje. Wówczas izolacja ścian nie jest potrzebna, jednak z pewnością zwiększyłaby skuteczność działania urządzenia.

Jeśli więc planujemy mieszkać w naszym budynku także zimą, wiosną lub jesienią, gdy temperatura spada, wieją chłodne wiatry i pojawiają się przymrozki, zdecydowanie lepiej jest wybrać dom letniskowy całoroczny.

Jest on budowany z tych samych elementów drewnianych i stawia się go równie szybko, co domek letniskowy. To, co sprawia, że domek letniskowy staje się całorocznym, to ocieplenie i uszczelnienie od wiatru. Do domku całorocznego konieczne jest także wstawienie piecyka typu „koza” lub kominka, albo wybór innego sposobu ogrzewania na chłodniejsze miesiące.

Domki całoroczne ocieplamy wełną mineralną, która ma doskonałe parametry. Poprawnie ocieplony dom letniskowy całoroczny działa jak termos i po ogrzaniu np. ogniem z kominka, utrzymuje ciepło w pomieszczeniach przez długi czas.

Dzieje się tak również za sprawą specjalnej folii, która zabezpiecza wnętrze domu przed wiatrem. Domek letniskowy nie jest w ten sposób uszczelniony, stąd szybciej nagrzewa się zimą i ekspresowo oddaje ciepło latem.

Wełna mineralna obecna w ścianach i pomiędzy kondygnacjami działa także wygłuszająco, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania budynku.

Kolejną różnicą między dwoma typami domów drewnianych, jest obecność instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Niektórzy właściciele domków letniskowych decydują się na bardzo minimalistyczne rozwiązania, jednak w przypadku domu letniskowego całorocznego, przebywanie w nim bez prądu lub wody wydaje się raczej niemożliwe.

Podobnie wygląda kwestia instalacji gazowej – w domku letniskowym często się jej nie montuje, a w domu całorocznym może okazać się bardzo przydatna, np. do obsługi kuchenki lub bieżącego podgrzewania wody w kotle gazowym.

Oba typy domów – letniskowy i całoroczny – wymagają dopełnienia odpowiednich formalności. Jeśli są mniejsze niż 35 m2 i mają jedną kondygnację, wystarczy zgłosić zamiar budowy w Starostwie Powiatowym.

Domy przekraczające limit powierzchni zabudowy wymagają otrzymania pozwolenia na budowę.

Domek letniskowy i całoroczny – co wybrać?

Najważniejszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, to: czy zamierzamy przebywać w naszym domku tylko latem, czy może przyda nam się on także w chłodniejszych miesiącach roku?

Podsumujmy informacje o typach domów drewnianych jeszcze raz.

Domek letniskowy a całoroczny – czym się różnią?

Domek letniskowy:

  • Nadaje się do mieszkania w ciepłych miesiącach roku.
  • Może być osadzony na bloczkach.
  • Rekomendowane jest ocieplenie podłogi i dachu.
  • Nie posiada szczelnej izolacji od wiatru.
  • Może mieć instalację hydrauliczną, elektryczną i gazową lub nie, w zależności od potrzeb właściciela.
  • Zwykle nie ma ogrzewania.
  • Spełnia warunki domu „na zgłoszenie”, jeśli ma powierzchnię maks. 35 m2 i jedną kondygnację.
  • Może być większy niż 35 m2 – wtedy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Domek letniskowy całoroczny:

  • Nadaje się do mieszkania przez cały rok. Daje komfort użytkowania zarówno w upalne lato, jak i mroźną zimą.
  • Zalecane jest osadzenie na tradycyjnych zbrojonych fundamentach lub płycie.
  • Jest w pełni ocieplony, np. wysokiej jakości wełną mineralną.
  • Jest dokładnie uszczelniony i nie przepuszcza wiatru.
  • Posiada wszystkie potrzebne instalacje (np. hydrauliczną, elektryczną i ew. gazową).
  • Ma odpowiednio wydajne źródło ciepła, które pozwala szybko ogrzać cały dom w zimnych miesiącach roku, np. kominek na drewno.
  • Może spełniać warunki domu „na zgłoszenie”, jeśli jest budynkiem do 35 m2.
  • Wymaga pozwolenia na budowę, jeśli przekracza 35 m2.

Kiedy warto zdecydować się na domek letniskowy całoroczny?

Nasi klienci często decydują się na budowę domku letniskowego całorocznego. Choć część z nich przebywa w swoich rekreacyjnych domach głównie latem, chcą umożliwić sobie i swoim bliskim komfortowy pobyt w domku także w przypadku okazjonalnych pobytów jesienią lub zimą.

Każdy domek letniskowy może zostać przerobiony na dom całoroczny. W takim przypadku należy ocieplić ściany, położyć folię izolacyjną i zadbać o wszystkie potrzebne instalacje oraz o źródło ciepła.

Jeśli taka decyzja zapada po czasie, wiąże się to z generalnym remontem domu. Dlatego część właścicieli od razu decyduje się na skorzystanie z udogodnień, jakie daje dom letniskowy całoroczny.

Niektóre osoby cenią sobie fakt, że dom, który służy im głównie w czasie letnich wakacji, można zimą wynajmować. Inni pragną mieć możliwość wprowadzenia się do swojego domu drewnianego na stałe za jakiś czas, bez konieczności przeróbek i przeprowadzania generalnego remontu.

Oczywiście decyzja, czy dom będzie letniskowy, czy całoroczny, zależy wyłącznie od właściciela. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby świadomie wybrać, jaki rodzaj domu drewnianego najbardziej nam odpowiada.

Domek letniskowy vs domek całoroczny - czym się różnią?