Drewniane domy mają wiele zalet. Ten typ budownictwa daje możliwość wprowadzenia rozmaitych modyfikacji do projektu, a prace budowlane są proste i pozwalają uniknąć zniszczenia terenu działki podczas stawiania domu.

Bardzo ważną zaletą jest też czas budowy domku z drewna, nieporównywalnie krótszy niż w przypadku domów murowanych.

Budowa domku letniskowego obejmuje kilka etapów, a jej czas jest zależny od wybranego projektu.

W przypadku domków do 35 m2 nie są wymagane skomplikowane zezwolenia i formalności. Dlatego czas, który upływa od podjęcia decyzji o budowie domku na zgłoszenie, do momentu przekroczenia progu gotowego budynku przez Właściciela jest wyjątkowo krótki.

W tym artykule odpowiadamy na pytanie: ile trwa budowa domków letniskowych?

Budowa domku drewnianego – z pozwoleniem czy bez?

Kluczową kwestią, która wpływa na czas oczekiwania na upragnione własne cztery kąty, jest wielkość budynku. Domy do 35 m2 wymagają mniejszych formalności niż takie, które przekraczają tę powierzchnię.

W przypadku budowy domków letniskowych do 35 m2 wystarczy zgłosić do Starostwa Powiatowego zamiar rozpoczęcia prac budowlanych, ich zakres i planowany termin realizacji.

Kiedy decydujemy się na dom do 35 m2 na zgłoszenie, musimy jedynie odczekać 21 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy odpowiedzi ze Starostwa, następuje tzw. milcząca zgoda urzędu i możemy przystąpić do budowy domku drewnianego.

Warto pamiętać, że domek parterowy nie musi oznaczać budynku jednokondygnacyjnego. W przypadku domu na zgłoszenie możliwe są m.in. takie rozwiązania konstrukcyjne jak antresola lub poddasze nieużytkowe na całej powierzchni domu, np. strych.

Jeśli chodzi o domy, których powierzchnia przekracza 35 m2, należy wystąpić o pozwolenie na budowę, na które trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy.

Przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę domków letniskowych na zgłoszenie, które możemy szybko i sprawnie postawić na Państwa działce. W przypadku większych domów drewnianych także jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Ten typ budownictwa daje ogromne możliwości i jest odpowiedni zarówno do tworzenia unikatowych rekreacyjnych domków letniskowych, jak i w pełni ocieplonych i funkcjonalnych domów całorocznych.

Jak długo trwa budowa domku z drewna?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na niewielki domek letniskowy, czy też na spory dom drewniany całoroczny, potrzebujemy dla niego solidnych fundamentów.

Rodzaj fundamentu zawsze omawiamy indywidualnie z Klientem.

Nasi specjaliści mogą ułożyć fundament z prefabrykowanych bloczków zgodnie z wcześniejszą wyceną, jednak wymaga to oczyszczenia i wyrównania gruntu przez Klienta. Kwestia zakupu materiałów pozostaje do uzgodnienia.

W przypadku domów letniskowych budowa jest poprzedzona szczegółowymi ustaleniami pomiędzy wykonawcą i Klientem.

Czas, który jest potrzebny na dokonanie wszystkich koniecznych ustaleń, zwykle nie przekracza kilku dni.

Po zaakceptowaniu ostatecznego protokołu i wyceny ustalamy wspólnie z Klientem termin realizacji.

Budowa domku z drewna może odbyć się w pierwszym wolnym terminie, jakim dysponujemy. Zwykle na postawienie budynku nie trzeba czekać dłużej, niż trzy miesiące.

Warto pamiętać o tym, by dobrze rozplanować załatwianie formalności urzędowych, tak, by otrzymać wymagane zgody przed planowanym terminem rozpoczęcia prac budowlanych na działce Klienta.

W przypadku domku do 35 m2 na zgłoszenie – będzie to zwykle 21 dni, potrzebne na uzyskanie milczącej zgody urzędu.

Przy większych domach, gdzie wymagane jest pozwolenie na budowę, wiele zależy od etapu, od którego Właściciel zaczyna przygotowywania. Czas konieczny do dopełnienia formalności może być różny, w zależności od tego, czy dla działki jest dostępny Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czy też trzeba wystąpić o decyzję o wydaniu warunków zabudowy.

Jak wygląda budowa domku drewnianego?

Etap przygotowania materiałów, koniecznych, aby powstał piękny domek letniskowy lub drewniany dom całoroczny, trwa od paru dni do kilkunastu tygodni, przykładowo popularne modele parterowe do 35 m2 budujemy nawet w 2 dni, w zależności od wybranej opcji.

Dbamy o to, by każdy, nawet najmniejszy element konstrukcji i dekoracji, był pieczołowicie dopracowany i służył swoim Właścicielom przez długie lata.

Zarówno w przypadku domu całorocznego, jak i domku letniskowego, budowa zawsze przebiega szybko i sprawnie. Na postawienie całego budynku od A do Z w miejscu docelowym potrzebujemy maksymalnie 5 dni roboczych. To czas nieporównywalnie krótszy od tego, który konieczny jest do budowy murowanego domu tej samej wielkości.

Jak to wygląda w praktyce?

W ustalonym dniu nasza ekipa montażowa przyjeżdża na działkę, na której powstanie budynek i nasi pracownicy od razu przystępują do działania.

Już po kilku godzinach można oglądać zarys domku drewnianego! Montujemy konstrukcję ścian oraz podłogę. Następnie powstają pozostałe elementy. Po kilku dniach budowa domku letniskowego jest zakończona, można zacząć wykańczanie swojego nowego lokum.

Czy Właściciel musi być obecny podczas budowy domku drewnianego?

Nasi klienci często są obecni przy tym procesie, jednak nie jest to konieczne. Nasza doświadczona ekipa montażowa działa szybko i sprawnie a w tym czasie Właściciel może spokojnie zajmować się swoimi sprawami.

Ogromna zaleta, którą jest krótki czas budowy domku z drewna, sprawia, że zainteresowanie tą formą budownictwa w naszym kraju stale rośnie.

Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu ludzi. Obecna technologia umożliwia stawianie letniskowych i całorocznych domków drewnianych o rozmaitym układzie i kształcie. Dużym powodzeniem cieszą się domki parterowe oraz te z większą liczbą kondygnacji.

Modyfikacje projektu dopasowane do inwencji Klienta są zwykle możliwe do wprowadzenia. Jesteśmy przygotowani do tego, by stworzyć budynek, który będzie idealnie zaspokajał potrzeby Właściciela przez długie lata.

Jeśli nie macie Państwo pewności co do zastosowanych rozwiązań, chętnie wszystko wytłumaczymy i doradzimy. Mamy wieloletnie doświadczenie — od 2010 roku wykonaliśmy ponad 8000 domków.

Budowa domku z drewna – ile czasu potrzeba?

Podsumujmy czas potrzebny na budowę domku z drewna:

  1. Dopełnienie formalności:
    • W przypadku domku do 35 m2 – 21 dni.
    • W przypadku domów powyżej 35 m2 – kilka miesięcy.
  2. Ustalenia szczegółów projektu i wycena – kilka dni.
  3. Przygotowanie elementów domu – zazwyczaj elementy czekają w magazynie na montaż.
  4. Położenie fundamentów – od tygodnia do kilku tygodni, w zależności od typu fundamentów i pozostałych prac branżowych.
  5. Złożenie elementów domu w miejscu docelowym – od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od zakresu prac.

Jak widać z powyższego podsumowania, mały domek na zgłoszenie można mieć gotowy nawet w kilka dni. Ten ekspresowy czas realizacji zachęca coraz więcej osób do wyboru właśnie domków z drewna.

Domek letniskowy - ile trwa budowa?