Kiedy stajemy się posiadaczami działki i chcemy na niej postawić domek letniskowy, otwiera się przed nami pole do popisu w kontekście urządzenia naszej rekreacyjnej przestrzeni.

Jak urządzić domek letniskowy 35m2?

Przy tak niedużej powierzchni trzeba zrobić to z rozmysłem, kierując się kilkoma ważnymi zasadami. Pamiętajmy, że gdy raz przykręcimy szafki do ścian i kupimy kanapę lub stół, zostaną one z nami na co najmniej kilka lat.

Warto już na etapie wyboru projektu i dostosowywania go do naszych potrzeb, dobrze przemyśleć urządzenie domu. Decyzje odnośnie umiejscowienia gniazdek elektrycznych czy punktów hydraulicznych podejmujemy raz i zwykle już tego nie zmieniamy.

Od tego, jak zaprojektujemy wnętrze domku 35 m2, zależy, czy będziemy się w nim czuli wygodnie i z przyjemnością w nim przebywali.

Urządzenie domku letniskowego – wnętrze powinno być praktyczne.

Już na etapie wyboru projektu dobrze się zastanówmy, czy wnętrza są zaprojektowane w sposób, który nam najbardziej odpowiada.

Układ pomieszczeń w domku 35 m2 musi być starannie przemyślany, by wygodnie było się po nim poruszać. Dom będzie nam służył do rekreacji i relaksu, więc najważniejsza jest nasza wygoda.

Zwróćmy uwagę na to, by projekt spełniał wszystkie nasze wymagania. W tak niedużych domach świetnie sprawdza się jedno duże pomieszczenie, podzielone na funkcjonalne części. Łazienka powinna być oczywiście wydzielona w osobne pomieszczenie, jednak reszta domku może być już jednym dużym pokojem.

Z jednej strony domu warto wydzielić aneks kuchenny, a z przeciwnej część służącą do spania i relaksu.

Urządzając domek letniskowy, wnętrza zaplanujmy tak, by można się było po nich swobodnie przemieszczać. W tym celu warto ustawić meble przy ścianach, pozostawiając na środku wolną przestrzeń, służącą za ciąg komunikacyjny.

Jeśli w naszym domku 35 m2 mamy dwoje drzwi – jedne wejściowe, a drugie prowadzące na taras – zaplanujmy układ mebli w taki sposób, by pozostawić wygodny dostęp do wyjścia na taras. Będziemy często go używali, dlatego bardzo ważne, by mieć do niego swobodne dojście.

Domek 35m2 – wnętrze i meble

Wybierając meble do naszego domku letniskowego, skupmy się na takich rozwiązaniach, które pozwalają zaoszczędzić jak największą ilość miejsca.

Wybierzmy składaną sofę, która będzie służyła zarówno do relaksu, jak i do spania. Poszukajmy szafek, które nie tylko nam się podobają, ale także pozwolą zaoszczędzić przestrzeń na podłodze – taką zaletę mają szafki, które można powiesić wyżej na ścianie.

Wykorzystajmy miejsce pod sufitem. Wysoko zawieszone półki i szafki mogą naprawdę dobrze się prezentować, jeśli ustawimy na nich estetyczne pojemniki, w których zmieści się wiele potrzebnych przedmiotów.

Urządzając domek 35m2, wnętrze dostosujmy do naszego gustu, ale nie zapominajmy o względach praktycznych. Postawmy na minimalizm i zdecydujmy się tylko na meble, które faktycznie są konieczne, by komfortowo korzystać z domku.

Świetnie sprawdzi się składany stół, który można złożyć i ustawić pod ścianą, gdy chcemy uwolnić przestrzeń na środku domu. Taki stół możemy w każdej chwili wynieść na taras lub do ogrodu i cieszyć się posiłkiem na świeżym powietrzu.

W naszym domku letniskowym wnętrze możemy także uwolnić od mebli, dzięki składanym krzesłom. Na rynku dostępne jest wiele modeli krzeseł w różnym stylu, które możemy złożyć do naprawdę niedużych rozmiarów.

W tak kompaktowej przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji w domku 35 m2, warto wykorzystać każde wolne miejsce.

Jeśli w ścianach są wnęki, zastosujmy szafy, które je wypełnią. Jeśli nasz domek jest piętrowy, wykorzystajmy skosy na poddaszu, by zabudować je szafkami, w których zmieści się np. pościel.

Świetnym miejscem na praktyczny schowek może być także wnęka pod schodami. Wykorzystaj ją na przechowywanie przedmiotów, które są potrzebne w domu. Wszystkie sprzęty sportowe, narzędzia ogrodnicze, większe zabawki dla dzieci czy akcesoria do aktywności wodnej lepiej jest trzymać poza domem, np. w zewnętrznym domku narzędziowym.

Warto także przyjrzeć się projektowi pod kątem umiejscowienia gniazdek elektrycznych. To od nich będzie zależało, gdzie umiejscowimy stojącą lampę oraz gdzie będzie można podłączyć komputer lub telewizor.

Dom 35 m2 – wnętrze, które zachwyca.

W przypadku domu 35m2 wnętrze powinno być także odpowiednio urządzone pod względem doboru kolorów i dodatków.

Najważniejsze są nasze osobiste upodobania co do stylu, jednak warto kierować się kilkoma zasadami, które mają zastosowanie w niedużych wnętrzach.

Gdy pomalujemy ściany na jasny kolor, nasz domek 35 m2 optycznie się powiększy. Część ścian, sufity lub skosy można pozostawić w drewnie, jeśli odpowiada nam styl rustykalny lub skandynawski. Połączenie drewna i białej farby zawsze świetnie się prezentuje.

Choć w tak niedużej przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji w domku letniskowym, najważniejsze są względy praktyczne, nie wyklucza to przytulnego charakteru wnętrza.

Zadbajmy o dodatki w spójnej kolorystyce. Na podłodze rozłóżmy dywan, w oknach zawieśmy pasujące zasłony lub rolety, a na kanapie połóżmy miękki koc i poduszki.

W tak urządzonym domku letniskowym wnętrze będzie zarówno praktyczne, jak i niezwykle przytulne. Jeśli zaprojektujemy wnętrze domku w przemyślany sposób, zadbamy o wygodę i komfort użytkowników na długie lata.

Domek letniskowy do 35m2 - jak go urządzić?