Dom z drewna – jakie ma zalety?
W Polsce coraz większą popularnością cieszą się domy z drewna. Zalety tych konstrukcji sprawiają, że są to naprawdę atrakcyjne pod wieloma względami budynki. Jeśli rozważasz budowę wymarzonego domu całorocznego czy też letniskowego, przekonaj się, dlatego warto postawić właśnie na konstrukcje drewniane.
Domy z drewna – coraz popularniejsze w Polsce
Coraz więcej osób, wybierając materiał pod budowę domu, domku letniskowego lub garażu, rozważa drewno. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy w krajach skandynawskich, takie konstrukcje są na porządku dziennym, a wręcz przeważają nad tymi, które wykonane są z cegły lub kamienia. Moda ta powoli dociera również do Polski, jednak wciąż spotyka się z wieloma sceptycznymi opiniami. Czy drewno jest w stanie wyprzeć budynki murowane? Jakie są zalety domu drewnianego? Na te pytania odpowiemy poniżej.
Niska cena domów drewnianych
Zalety domów drewnianych są liczne, a pierwszą i niewątpliwie najważniejszą z nich jest ich niska cena. Jeśli porównamy koszty, które musimy ponieść z tytułu postawienia konstrukcji murowanej, to drewno wypada tutaj naprawdę korzystnie. Dodatkowo taki dom będzie gotowy zdecydowanie szybciej. Cały proces budowy może zakończyć się w mniej niż 3 miesiące lub nawet w kilka dni.
Możliwość łatwej rozbudowy domów z drewna
Inne zalety domów z drewna to duża elastyczność pod kątem rozbudowy i łatwość nanoszenia wszelkich poprawek. Murowane domy dają swoim mieszkańcom raczej wąskie pole do popisu, jeśli chodzi o zmianę układu pomieszczeń lub stawianie dobudówek. Oczywiście jest to możliwe, ale często pociąga za sobą ogromne koszty i powoduje niemały bałagan. Domy z drewna są bardzo łatwe w demontażu i mogą powiększać się wraz z rosnącymi potrzebami właściciela.
Dom drewniany – zalety dla środowiska
Drewniane domy uznawane są za bardziej ekologiczne i energooszczędne. Drewno to materiał odnawialny, który ponadto cechuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. W połączeniu z dobrze uszczelnionymi oknami oraz dobrą warstwą folii paroizolacyjnej, może przyczynić się do znacznych oszczędności na ogrzewaniu. Cecha ta sprawdzi się również latem. Nasz klimat staje się coraz cieplejszy, dlatego ważne jest, aby nowoczesne budynki były w stanie również utrzymywać niską temperaturę pomieszczeń, kiedy na zewnątrz panuje upał. Im mniej korzystamy w ogrzewania i klimatyzacji, tym mniej zużywamy energii elektrycznej. Zatem domki drewniane są także ekologiczne.
Domki drewniane można stawiać przez cały rok
Kolejny aspekt to możliwość stawiania drewnianych domków przez cały rok. Nasz klimat raczej uniemożliwia budowę domów murowanych zimą i późną jesienią, ponieważ cement i beton wymagają dodatnich temperatur. Problem ten nie dotyczy konstrukcji wykonanych w całości z drewna. Jedyną pracą, którą należy wykonać, jest odpowiednie przygotowanie podłoża poprzez zastosowanie płyt betonowych lub bloczków punktowo-murowanych. Reszta oparta jest jedynie na składaniu prefabrykatów w całość. Nie musisz zatem czekać do wiosny, aby wprowadzić się do swojego wymarzonego domu.
Zalety domu drewnianego – duża wytrzymałość
Panuje przekonanie, że drewno jest materiałem znacznie mniej odpornym na działanie niekorzystnych czynników i upływ czasu niż cegła czy kamień. Nie jest to jednak prawda. Domy drewniane są w stanie służyć swoim właścicielom przez wiele lat i cieszyć się nieprzerwanie dobrą kondycją. W dzisiejszych czasach dysponujemy technologiami, które umożliwiają dokładną obróbkę drewna i nadanie mu pożądanych właściwości i odporności. Dobrze zaimpregnowane nie będzie gnić, a wręcz przeciwnie, znacznie lepiej odda wilgoć zalegającą w pomieszczeniu, przez co nie dopuści do rozwoju pleśni. Warto pamiętać, że efekty te uzyskujemy przy dużo mniejszej grubości ścian, niż ma to w przypadku domów murowanych. Przekłada się to również na zwiększenie powierzchni użytkowej przy takich samych wymiarach.